Eklem Ağrısı Neden Olur

 Eklem Ağrısı Neden Olur

Eklem ağrılarının birbirinden farklı pek çok nedeni vardır. Kilo problemi yaşayan kişilerde ortaya çıkabileceği gibi; kaza yada çeşitli hastalıklar geçiren kişilerde de yaşandığı görülür.

Eklem ağrılarına kimi zaman psikolojik durumlar bile sebep olabilir. En sık rastlanılan sağlık sorunlarından biri olduğu belirtilmektedir.

tendinitis

Hareket edebilmek için kaslara ihtiyacımız olduğu kadar eklemlere de ihtiyacımız vardır. Oturma esnasında veya ayakta dururken eklemler kullanılır. Eklem ağrıları günlük hareketleri sınırlandırır ve insanların hareket etmesini engeller. Eklem ağrısının tam sebebi bulunarak bu doğrultuda bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Eklem ağrılarına neden olan en önemli sebep; eklem iltihaplarıdır. Kireçlenme eklem ağrılarına sebep olur ve yaygın bir sorundur. Orta yaş grubunda ortaya çıkan kireçlenme kıkırdak aşınması ile ilgilidir. Ağrılar, sertlikler ve hareket kaybı görülür. Yaşlı kişiler, kilo problemi olanlar ve daha çok sakatlanma yaşayan kişiler kireçlenmeyle yüz yüze kalır.

bilekler

Eklemlerde görülen kesecik iltihabı tendonları korumakta olan kesenin şişmesidir. Yaşanan şişme durumu şiddetli bir biçimde ağrıya neden olur. Şişme, kızarma ve sertleşme gibi sorunlar çıkar. Çok kilolu olan kişilerde veya spor yapan kişilerde görülür. Omuzlarda, kalça kısmında, dizlerde ve ayak başparmağında rastlanır. İyi bir dinlenmeyle iki hafta içinde geçebilir.

Kas ve kemik bağlantısını yapan tendonlarda meydana gelen iltihaplanmaya tendinit ismi verilir. Tendonlar esnek halini kaybederek ağrıya neden olur. Yaşlanma ile birlikte daha çok görülür Omuzlarda, bilek ve dirseklerde görülür. hareket eden eklemler şiddetli şekilde ağrır.

eklem-romatizmasi-tedavisi

Eklemler çok fazla kullanılırsa eklem ağrısı ortaya çıkar. Antrenmansız yapılan spor hareketleri, bisiklet sürmek gibi bazı spor dalları eklemlerin gereğinden daha fazla yorulmasına neden olur. Geçici bir biçimde eklem ağrıları ortaya çıkar. Dizlerde, kalçada ve bileklerde görülür.

İltihaplı eklem romatizması ise hemen hemen 35 yaş sonrası herkesde görülebilecek bir eklem sorunudur. El, diz, ayak ve omuz bölgelerini etkiler. Hareket kayıpları ve şekil bozukluklarına rastlanır.

Ön diz kısmının ağrıması eklemlerin aşırı kullanılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Sporcu rahatsızlığı olarak bilinen ön diz ağrısı dinlendikten sonra geçebilen bir rahatsızlıktır.Durum ilerlediyse ameliyatla tedavi edilebilir.

eklem-agrisi-neden-olur-620x306

Gut hastalığı bir çeşit eklem iltihaplanmasıdır. Vücudun fazla miktarda ürik asit üretiminden kaynaklanmaktadır. Asit vücuttan atılamaz ve kanda birikir. Hastalığın belirtileri arasında; kırmızı, sert eklemler bulunur. Cinsiyete bağlı olarak riskler değişebileceği gibi alkol kullanan kişilerde daha fazla ortaya çıktığı görülmüştür.

Vücut içinde bir enfeksiyon oluştuğunda eklemlerde etkilenebilir. Su çiçeği ve kızamıkcık gibi hastalıklarda çoğu zaman eklem ağrılarına da rastlanmaktadır. Enfeksiyon eklem ağrılarına yol açabilir. Romatizmal ateş, öpücük hastalığı gibi problemlerde eklemler ağrıyabilir.

Vücudunuzda eklem bölgeleriniz üzerinde ağrı hissediyorsanız kısa sürede doktora gitmelisiniz. Eklemlerinizde ağrının haricinde kızarıklık gibi belirtiler de varsa acil şekilde doktora gitmeniz gerekmektedir. Hızlı biçimde kilo kaybı yaşıyorsanız, eklemlerinizin ağrıma süresi 3 günü geçtiyse, vücudunuzu değişik noktalarında farklı ağrılar hissediyorsanız ve grip olmadığınız halde ateşiniz varsa eklem probleminiz olabilir. Herhangi bir travma, darbe veya kaza geçirmişseniz eklemlerinizde şiddetli şekilde ağrılar oluştuysa hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın