Dut Lekesi Nasıl Çıkar?

Dut, dünya üzerinde yetişen  en güzel, en lezzetli meyvelerden biridir. Özellikle antioksidan etkisi bulunan dut meyvesinin faydaları saymakla bitmez bununla birlikte ağacından dut yemenin keyfi bambaşkadır. Bu güzel meyvenin beyaz dut ve karadut olarak iki çeşidi mevcuttur. İki çeşidi de birbirinden güzel olan dutun ayrıca birçok yararı da vardır. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan dut, mikrop öldürücü olarak da kullanılmaktadır.

dut lekesi nasıl çıkar

Dut Lekesini Temizlemek

Bu yararlı ve lezzetli meyveyi başta çocuklar olmak üzere pek çok insan sever.Dut meyvesi hem ağaca çıkıp toplarken hem de yerken kıyafetlerimizin leke olması kaçınılmazdır. Özellikle kara dut lekesi beyaz dut lekesine göre daha zor ve daha zahmetli çıkmaktadır. Dut lekesi çıkmaz düşüncesi ile çoğu bayanın almaktan vazgeçtiği dut meyvesinin aslında çok pratik temizleme yöntemleri vardır. Dut lekesi, rengi ve içeriğindeki etken maddesi nedeniyle diğer lekelere göre çok daha inatçı bir lekedir. Bazen bu durumla karşı karşıya kalındığında en sevdiğimiz kıyafetimizi bile çöpe atmayı düşünürüz. Ama kıyafetiniz halınız yada evde kullanılan kumaşlarınız dut lekesi olursa kesinlikle endişelenmenize hiç gerek yok çünkü evde uygulayabileceğiniz  yöntemler ile dut lekesinden kurtulabilirsiniz.  Bu yazımızda istenmeyen bir kaza sonucu oluşmuş dut lekesini çıkarma yöntemelerini anlatacağız.

Dut lekesini çıkarma yönteminin biri eski zamanlardan beri kullanılan ve çok az sayıda bayanın bildiği dut yaprağı kullanımıdır. Bunun için dut meyvesinin toplandığı ağaçtan birkaç tane yaprak toplayın. Yapraklar kurumadan daha yeşil durumdayken soğuk su ile yıkayın ve ardından ezmek için rondo ya da havan benzeri bir aletle macun kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı lekeli bölgeye sürün yaklaşık yarım saat kadar bekleyin ve kumaşın cinsine uygun bir deterjan ile çamaşır makinesinde yıkayın. Lekenin çıkmadığı taktirde kumaşı yıpratmayacak şekilde bu işlemi tekrarlayın.

Bu inatçı dut lekelerini çıkarmak için kullanılan bir diğer bir yöntem ise  sadece belli bölgelerde kullanılabilen leke çıkarıcı kimyasallardır. Kimyasallar uygulandıklarında o bölgede çeşitli tepkimeler vererek lekeyi yumuşatma ve kabartma işlemi yaparak çözmektedir. Bunun için piyasada satılan çeşitli markalarda leke çıkarıcılar bulunmaktadır. Dut lekesi çıkarmada kimyasal kullanılacak ise dikkat edilmesi geren en önemli nokta erken müdahaledir. Çünkü her lekede olduğu gibi dut lekesinde de erken müdahale lekenin kuruyup daha derine işlemesini önler. Bu şekilde dut lekesinde daha zahmetsiz şekilde kurtulabilirsiniz. Kimyasal uygularken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Öncelikle kimyasalların zararlarını hepimiz az çok biliriz. Bunun için kimyasal ile dut lekesi çıkarma işlemi yaparken cildimizi tahriş etmemesi için eldiven kullanmalı ciğerlerimizin sağlığı için de mutlaka maske takmalısınız. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmayınız. Ayrıca kimyasalın kumaşınıza zarar vermemesi için kıyafet yada halınızın görünmeyen kısmında küçük bir bölümünde denemelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*