Duş Başlığı Temizliği Nasıl Yapılır?

duş başlığı temizliği nasıl yapılır

Duş başlığı temizliği nasıl yapılır? Büyük ve kirli bir duş başlığınız varsa, bu basit ev yapımı çözüm ile tekrar yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle şebeke suyunun çok sert olması ve suyun içeriğinde kireç gibi bazı maddeler nedeniyle, duş başlığı zaman içinde kirlenir ve hatta tıkanır. Standart temizlik maddeleri duş başlığı temizliği konusunda etkili olmayabilir. Peki, duş başlığı nasıl temizlenir?

Bu yazıda, size bir duş başlığının nasıl temizleneceğini göstereceğiz.

Duş Başlığı Temizliği İçin Ev Yapımı Çözüm

Malzemeler:

 • 1 adet sağlam torba
 • 1/2 bardak karbonat
 • 1 su bardağı temizlik sirkesi
 • 1/4 bardak limon suyu
 • Büyük lastik bant veya bagaj lastiği
 • Küçük bir kase
 • Sert bir fırça veya diş fırçası

Yapılışı:

 1. Plastik torbanın içine karbonatı dökün. Bagaj lastiği işe ne kast ettiğimizi bilmiyorsanız, hazırladığımız torbayı duş başlığına bağlamak için kullandığımız lastiğin bir fotoğrafını ekledik.
 2. Sonra, sirke ve limon suyunu karbonata ekleyin.
 3. Ardından dolu torbayı ve bagaj lastiğini alın ve duş başlığına sabitleyin.
 4. Şimdi bir süre beklemeniz gerekiyor. Duş başlığının karışımda 3-4 saat ıslanmasına izin verin. Yaklaşık 2 saat olduğunda, elinizi torbaya yerleştirin ve duş başlığını fırçalayın. Birikintileri temizlemeye yardımcı olmak için torbanın içindeki karbonatı kullanın.
 5. Süre dolduktan sonra torbayı çıkarın. Küçük bir kabı ılık suyla doldurun ve kabı duş başlığına kadar kaldırın ve karbonat kalıntılarını çözeltiden durulamak için duş başlığını suya batırın. Suyu duş başlığının etrafına elinizi kullanarak sıçratabilir ve ardından fırçayı kullanarak tuş başlığını fırçalayabilirsiniz.
 6. Herhangi bir madde kalırsa, çıkarmak için fırçanızı kullanın ve tekrar suyla durulayın. Bu basit adımları attıktan sonra güzel, parlak bir duş başlığı görmelisiniz. Hala birikinti görürseniz, plastik torbaya 1 bardak sirke koyun ve gece boyunca duş başlığını torbanın içinde bekletin. Bu işlem kalan birikintileri temizlemelidir.

Karbonatlı karışımda 4 saat kalan duş başlığı yazının en üstündeki fotoğraftaki şekilde temizlenmiş olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*