Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Dogum Sonrasi Sac Dokulmesi Nasil Onlenir Resim
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Normal şartlarda saçların %90’ı büyürken, %10’luk bir kısmı dinlenme sürecine girer ve 2  -3 ayda bir dinlenme dönemindeki bu saçlar dökülür. Hamilelikte ise östrojen hormonunun etkisi ile saçlarda yaşanan bu döngüde değişiklikler meydana gelir ve daha fazla saç teli dinlenme sürecine girer. Gebelik sırasında gürleşen saçlar, doğumdan sonra dökülmeye başlar.

Genellikle gebelikte saç dökülmesi sorunu yaşanmaz ancak doğum sonrası saç dökülmesi, taze annelerin sıkça yaşadığı bir sorun haline gelir.

Genelde doğumdan 2 – 3 ay sonra başlayan ve 3 – 5 ay kadar devam eden saç dökülmeleri, kalıcı saç kayıplarına ya da kelliğe yol açmaz. Doğumdan yaklaşık 6 – 12 ay sonra saç dökülmesi sona erecek ve saç yapısı olağan döngüsüne kavuşacaktır. Ayrıca ölü doğum, düşük, kürtaj gibi olumsuz hallerde de geçici olarak doğum sonrası saç dökülmesi yaşanabilir.

Dogum Sonrasi Sac Dokulmesi Nasil Onlenir1 Resim
Doğum Sonrası Meydana Gelen Saç Dökülmesi Çeşitli Uygulamalarla Önlenebilir!

[wp_ad_camp_1]

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin Ne Yapılmalı?

– Meyve ve sebze tüketimini arttırın.

– İçeriğinde biotin ve silika bulunan şampuanları tercih edin.

– Sıkı tokalar, saç lastikleri takmayın.

– Saçlarınızı ıslakken ve yumuşak fırçalarla tarayın, sert taraklar kullanmayın.

– Saçlarınıza fön çekmeyin ve havaların soğuk olduğu zamanlar dışında mümkün olduğunca saç kurutma makinesi kullanmaktan kaçının.

– Doktorunuza danışın ve onun kontrolü altında, önereceği vitamin takviyelerini uygulayarak doğum sonrası saç dökülmesi problemini azaltabilirsiniz.

– Stresten uzak durun ve kafanıza tokadan başka bir şey takmayın 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*