Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Resim

Kadınlar cilt bakımı yaparken tercih ettiğiniz yöntemleri ne kadar doğru yapıyorsunuz? Ya da cilt bakımı uygulamalarında nelerin doğru olduğunu biliyor musunuz? Cilt bakımı bir kadın için vazgeçilmezlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü her kadın cildinin daha etkili bir görünüme sahip olmasını ister. Bu durum özellikle yaz aylarında daha rahat giysilerin ve cildin daha fazla sergilendiği zamanlarda ön plana çıkmaktadır. Doğru cilt bakımı nasıl yapılır? gelin bunu daha yakından inceleyelim ve cilt bakımında yanlış uygulamalar yapmamanız konusunda sizlere yardımcı olalım.

Doğru cilt bakımı nasıl olur?

Cilt bakımında doğru uygumalar yapmak iöçin bilinmesi gerekenlerin başında suyun önemli gelmektedir. Su vüvut ve cilt yapısı için oldukça önemli bir konumdadır. Uzmanlar, genç bir cilde sahip olmak isteyen kadınların öncelikle suyla yakından ilişkili olmalarını tavsiye etmekte ve günlük hayat içerisinde sürekli su tüketimi yapmalarını önermektedir.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır1 ResimGenç cilde sahip olmanın anahtarı su

Güzelliğin önemli sırlarından biri olan cilt bakımı, genç, orta ve ileri yaştaki her kadın için uygulanabilmekttedir. Ayrıca cilt bakımında doğru ve yanlışlar tam olarak bilindiğinde hangi yaşta olursa olsun istenen bir bakım yapmak mümkün olmaktadır. Etkili bir bakım meydana getirmek için önccelikle günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Bunun üzerinde tüketim ise daha fazla avantaj sağlamaktadır. Su tüketiminin sürekli olması ve bu konuda istikrar sağlanması kalıcı güzelliğin anahtarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneşten uzak durmun!

Daha etkili bir cilt görünümüne sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri güneşten uzak durmak ya da güneşe karşı cildinizi koruma altına almanız olmaktadır. Güneş cildin en önemli düşmanlarından biridir. Bu nedenle özellikle yaz sıcaklarının başladığı aylarda herhangi bir koruyucu kullanmadan güneşe maruz kalınması tavsiye edilmez. Hatta cilt yapısı hassas olan kadınlar için bu durum özellikle tavsiye edilmektedir.

Cildin güneşe maruz kalması giderek yaşlanmakta olan bir cilt yapısı ortaya çıkarır. Bunun yanında güneşin etkisiyle ciltte çeşitli lekeler meydana gelir ve bu lekeler cildin doğal görünümünü kaybetmesine neden olur. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmak ve cildi direkt olarak güneşle baş başa bırakmak yanlıştır. Ayrıca kullanılan güneş kremlerinin sadece yüze değil, günein temas ettiği tüm bölgelere sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Cildinizi belirli aralıklarla temizleyin!

İstenen bir cilde sahip olmak için dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de cilt temizliği olmaktadır. Cilt gerek görüldüğünde değil, belirli periyotlar halinde temizlenmelidir. Ancak göz ardı edilmemesi gereken durumlardan biri de cildin sürekli temizlenerek yorulmasına neden olunmamasıdır. Bu nedenle sabahları ılk süt ya da hafif bir temizleyici ile cildi temizlemek yeterlidir. Burada özellikle süt kullanımı önemlidir. Birçok kozmetik ürününün kimyasal madde içerdiği düşünüldüğünde, doğal içerikli süt her açıdan avantaj sağalayan bir konumda yer almaktadır.

Tonik uygulaması yapın!

Cilt temizliğinin ardından yapılması gerekenlerden biri de tonik uygulaması olmaktadır. Çünkü doğru cilt bakımı için tonik uygulaması, temizlik sırasında ciltte kalan nemlendirici, sabun ya da yağ gibi kalıntıları tamamen ortadan kaldırması adına önem arzz etmektedir. Ayrıca tonik için yüksek oranda paralar ödemenize de gerek yoktur. Ortalama 20 – 30 TL aralıklarında olan bir tonik işinizi rahatça görebilir. Hatta isterseniz kendi toniğinizi de yapabilirsiniz.

Basit bir tonik yapımı

Gerekli malzemeler;

– 2 çay kaşığı kadar papatya çayı ya da yeşil çay

– Yarım bardak su

Hazırlanışı

Yarım bardak su içerisinde tercih edilen papatya ya da yeşil çay iyice karıştırılır. Karışımın belirli bir kıvam gelmesinin ardından ciltte temizlik yapılmış olan bölgeye masaj dahilinde uygulanır. Toniğin uygulanması ardından silmeye ya da yıkamaya gerek duyulmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*