Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Televizyonda yaşlı bir amcanın “eskiden kira öder gibi ev sahibi oluyorduk, şimdi kira öder gibi doğalgaz faturası ödüyoruz” sözünü duyduktan sonra bu konuyu derinlemesine araştırmaya karar verdim. Amcam haklıydı artık eskiden olduğundan çok daha fazla bir şekilde doğalgaz faturası öder hale geldik. Günlük hayatta bu konulara çok fazla dikkat eden biri olduğum için şanslı olduğumu düşünür oldum.

Doğalgaz Faturası Hakkında

Komşumun doğalgaz faturasına göz attığım zaman bizim faturamızın bir buçuk katı daha pahalı olduğunu gördüm. Bizim dikkat ettiğimiz birden fazla şey bulunuyordu bunları parça parça yazalım.

Tesisat Temizliği ve Bakımı

Senelik olarak tesisat temizliğinizi yaptırmayı unutmamanız gerekiyor. Senelik olarak düşündüğümüz zaman peteklerinizde meydana gelen birikimler peteklerinizin yeteri kadar ısıtmasının önünde çok ciddi bir engel olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Bu da tesisat temizliğinin bir hayli önem kazanması anlamına geliyor. Kombi bakım ve temizliği de dahil olmak üzere 100 – 150 tl civarında temizliğini yaptırabilirsiniz. Başlangıç olarak çok önemli bir konu olarak düşülmese de uzun vadede faturanıza sağladığı avantajlar düşünülecek olursa büyük bir konu olarak dikkatleri üzerinde topluyor.

Muhakkak kombi ve petek temizliğinizi yaptırın! Bu işlem sadece birkaç saatinizi alacaktır. Bir makine getirerek peteklerinizin içinin güzel bir şekilde yıkanması sağlanıyor. Bu sayede peteklerinizde biriken tortuların rahatlıkla önüne geçmek mümkün oluyor.

Odaların Isıtılması Konusu

Peteklerinizin temizliğini düzgün bir şekilde yaptıktan sonra odalarınızın ısıtılması konusuna geldi sıra. Şimdi peteklerinizin hemen önünü kapatacak engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor. Mümkünse perdelerinizin ısıyı gölgelemesini de engelleyebilirsiniz. Perdelerinizin uzun olan kısımlarını peteklerinizin arka kısmına atarak sıcak havanın oda içerisine dolmasını sağlayabilirsiniz. Nalburlarda satılan ve peteklerin arka kısmına koyulan alüminyum yardımcılardan destek alarak daha rahat bir şekilde ısınmayı da sağlayabilirsiniz. Bu da son derece büyük bir avantaj olarak dikkatleri üzerine çekecektir.

Kullanılmayan Odaların Kapatılması

Evinizde en az kullandığınız en çok cam bulunduran odayı seçin. Mümkünse bu seçtiğiniz oda evinizin en kuzey cephesinde yer alan oda olursa daha rahat olacaktır. Bu odanızı düzenli olarak havalandırarak kapısını ve peteklerinizi de kapatın. Kısa bir süre içerisinde oldukça büyük fark ortaya çıkacaktır.

Dikkat Edin: Her odanın peteğinin kapatılması kombinize ekstra yük binmesi anlamına gelir. Her ne kadar kullanmıyor olsanız da bazı odalarınızın peteğini açık bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Kombinize Göz Atmayı Unutmayın

Düzenli olarak kombi basıncına göz atın ve bu basıncın istenilen basınç değerleri arasında kalmasına özen gösterin. Gün içerisinde sabahları evde bulunmayacak bile olsanız kombinizi pilot olarak adlandırılan minimum seviye de yakmaya özen gösterin. Bu akşam eve geldiğiniz zaman kombinizin ekstra güç sarf etmesinin de önüne geçecektir. Bu aşamaların tamamı uzun vadede sizin daha da rahat etmeniz açısından son derece büyük bir avantaj olarak dikkatleri üzerine toplayacaktır.

Son Olarak Dikkat Edecekleriniz

Fatura düşürmenin internet üzerinde pek çok yolu bulunmaktadır. Gereksiz yer bu ve bunun gibi konu başlıklarında zaman kaybetmek istemiyorsanız sizin evinize denk olan evlerle ilgili içeriklere göz atmanız gerekmektedir. Örneğin bir apartman dairesi ile ilgili verilen öneriler bahçeli dairelerle ilgili olanlarla pek tabi ki çelişecektir. Bu ve bunun gibi konu başlıklarına dikkat ederseniz daha rahat bir ev ortamı oluşturmanız içten bile olmayacaktır. Kombi bakımı konusunda da doğrudan işçilerle veya çalışan kişilerle konuşmanız durumunda da ortada pek sebep yokken fazladan paranızı almak isteyebilirler. Bu konuya da dikkat etmenizi öneririz.

Paylaşımlara Devam Etmek İçin

Sizler için bir forum hazırladık. Dilerseniz kadın forumu bölümünü ziyaret ederek kadınlarla ilgili bütün paylaşımlara son derece hızlı ve kesintisiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları burada sizi bekliyor olacaktır. Kadınlarla ilgili olan ve merak edilen tüm konu başlıkları ile ilgili oldukça detaylı bilgilere bu adresten rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*