Doğal Saç Bakımı

Doğal Saç Bakımı Resimler

Kadınlar, evinizde kendi imkanlarınız ile saçlarınıza bakım yapabilir ve saçlarınızda istenen etkilerin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Doğal saç bakımı, her kadının kolayca yapabileceği uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkaktadır. Bu nedenle siz de vereceğimiz bilgilere göre evde bakım yapabilir ve saçlarınızı var olan problemlerinden kurtarabilirsiniz. Şimdi doğal saç bakımı nasıl yapılır? daha yakından inceleyelim ve bu konuda detaylı bilgiler vermeye çalışalım.

Doğal saç bakımı hangi yöntemler ile yapılmaktadır?

Doğal Saç Bakımı1 ResimlerDoğal yöntemlerle yapılan saç bakımında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bakım sırasında yanlış uygulamalar yapmamak ve saçları düzenli bir bakım altına almak etkili bir saç görünümünün ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Doğal saç bakımı yöntemleri şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Yağlama

Yağlama, zeytinyağı kullanılarak kafa derisine 15 – 20 dakika kadar masaj yapılmasıdır. Ancak uygulama sırasında zeytinyağının ılık olması gerekmektedir. Bunun yanında yağlama yapılmasının ardından saçların ılık suyla ıslatılan havlu ile sarılması tavsiye edilir. Havlunun ıslak olarak saça sarılmasının nedeni zeytinyağını emmesi içindir. Ayrıca havlu zeytinyağını emmek yerine saçlara buhar yaparak emilini artmasına yardımcı olmaktadır.

Şampuanlama

Saçlarda şampuanlama işlemi, yağlamanın ardından gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama için öncelikle doğal bir şampuan tercih edilmesi gerekmektedir. Sonrasında saçlar bol ve özellikle ılık su yardımı ile yıkanmalıdır. Yıkama sırasında soğuk kullanılmamasının nedeni zeytinyağının istenen şekilde temizlenmeyecek olmasıdır. Aşırı sıcak su kullanılmaması ise saçı besleyen yağın yok olmasına neden olduğu içindir.

Uygun saç kremi tercih etmek

Şampuanlama işleminin hemen arkasından gerçekleştirilen saç kremi uygulaması, doğal bir krem tercih edilmesi ile başlamaktadır. Seçilen kremin doğal olması, yapılan bakıma uygun olması açısından önemlidir. Seçilen kremin saç diplerinden uçlara kadar  sürülmesi ardından belirli bir süre beklenmesi gerekir. Yeterli bir bekleme süresi geçtikten sonra saçların kremden tamamen arındırılması için iyice durulanması şarttır.

Saçların doğal bakımında dikkat edilecek hususlar bu şekildedir. Bir de saç maskeleri ile saçların bakım altına alınması sağlanır. Evlerinizde doğal bakım yapabileceğiniz gibi kendi imkanlarınızla bakım maskeleri de yapmanız mümkündür. Doğal saç bakımı maskeleri aşağıdaki şekildedir.

Doğal saç bakımı maskeleri nelerdir?

Parlatıcı saç maskesi

Doğal Saç Bakımı2 ResimlerSaçların daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlayan bu maske için gerekli olan malzemeler;

– 1 çay kaşığı bal

– 4 su bardağı sıcak su

olarak karşımıza çıkmaktadır. Maskenin hazırlanması için bal ve sıcak su iyice karıştırılır. Hazırlanmış olan karışım saçlar şampuanlandıktan sonra saçlara uygulanır. Bunun ardından saçlar durulanmadan kurumaya alınır ve sonuç olarak parlak saçlar ortaya çıkar.

Saç bakım kremi maskesi

Gerekli malzemeler;

– Yarım fincan kadar bal

– Yarım fincan kadar zeytinyağı

Bu iki malzeme iyice karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara baştan sona sürülür. Ardından saçlara bone takarak 30 dakika kadar karışım saçta bekletilir. 30 dakika beklenmesinin ardından saçlar uygun bir şampuan ile yıkanır ve iyi bir şekilde durulanır. Saç bakım kremi maskesi özellikle kuru saç tipi için faydalı bir kremdir. Bu nedenla saçları fazla kuru olmayan kişilerin bu maskeyi hazırlarken yağ oranını düşük tutması tavsiye edilmektedir.

Parlaklık sağlayan ve kepek oluşumunu engelleyen kür

Gerekli malzemeler;

– 5 gram kuru ısırgan otu

– 3 su bardağı su

Karışımın hazırlanması için ısırgan otu, suda ortalama 5 dakika kadar haşlanır. Kaynama gerçekleştikten sonra karışım soğumaya alınır ve ardından süzülerek temizlenen saçlar karışım ile yıkanır. Saçların yıkanmasından sonra 30 dakika kadar beklenir ve ısırgan otu özünün saçlar tarafından iyice emilmesi sağlanır. Bu sürenin ardından saçlar bol suyla durulanır. Saçları kuru olan kişiler şampuanla saçlarını yıkaması tavsiye edilir. Belirli aralıklarla saçlara uygulanan kür, parlaklık sağladığı gibi kepek oluşumu önleme konusunda önemli bir konumda yer almaktadır.

Saç dökülmesini önleyici maske

Gerekli malzemeler;

– Rendelenmiş bir adet soğan

– 2 tatlı kaşığı kadar çörek otu

– Hint yağı

– 1 çay kaşığı kadar terebentin

Öncelikle tüm malzemeler ideal bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra saçlara dipten uçlara kadar sürülen karışım, yaklaşık olarak yarım saat kadar saçlarda bekletilir ve bu sürenin sonunda bol ılık su ile durulama yapılır. Haftada  bir kez uygulanması tavsiye edilen karışım, saçlara sürüldükten sonra streç filmle sarılır ve saçlara nüfuz etmesi sağlanır. Düzenli bir şekilde saçlara uygulandığı sürece dökülme oranı en aza iner.

Saç kırılmalarını önleyici maske

Gerekli malzemeler;

– 1 çay kaşığı kadar ceviz yağı

– Pul biber

– Keten tohumu yağı

– 1 adet yumurta sarısı

– İki tatlı kaşığı kadar biberiye yağı

Malzemelerin tamamı bir kap içerisinde karıştırılır ve hazırlanan karışım ile saçların dip kısımlarına masaj yapılır. Masaj yapılarak sürülen karışım ortalama 15 dakika kadar saçlarda bekletilir. Bu bekleme süresinin ardından ise saçlar şampuan ile güzelce yıkanır. Belirli periyotlarda saçlara uygulanan maske, kırıkların oluşmasını engeller ve daha etkili saçlara sahip olunmasını sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*