Evde Sağlığa Zararsız Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

evde oyun hamuru yapımı

Evde Doğal Oyun Hamuru Yapımı

Oyun hamuru ile oynamak her çocuğu mutlu eder. Ellerini kullanarak yaratıcılıklarını ortaya çıkartmalarını sağlar ve gelişimlerine katkıda bulunur.

Oyun hamurları ile ilgili en büyük sorun, oyun bitip de kutularına koyma vakti geldiğinde yarısının kurumuş ve geri toplanamayacak kadar küçük parçala ayrılmış olması.

Bu nedenle, ebeveynler uzun süre dayanmayacak şeylere para harcamaktan hoşlanmadıkları için satın almak istemezler. Her ne kadar, mağazalarda satılan oyun hamurları harika oyun takımları ve harika renklere sahip olsa da, evde ucuza yapılabileceğini bilen ebeveynler tarafından satın alınmaları tercih edilmiyor.

Ev yapımı oyun hamuru için birkaç tarif var. Birçoğu genellikle evde olmayan malzemeler içeriyor. Bu yüzden malzemelerinin çoğu evde olan tarifi seçebilirsiniz.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi

Malzemeler:

 • 1 bardak un
 • 1/4 bardak tuz
 • 1/2 bardak su
 • 3 ila 5 damla doğal gıda boyası

Hazırlanışı:

 1. Un ve tuzu karıştırın.
 2. Ilık su ve birkaç damla gıda boyasını ayrı bir kapta karıştırın.
 3. Suyu yavaşça un+tuz karışımına dökün ve dökerken karıştırın.
 4. Tüm malzemeler birleşene kadar karıştırmaya devam edin.
 5. Daha sonra un tamamen emilene kadar ellerinizle yoğurun.
 6. Hamur çok yapışkan ise yapışkanlığı gidene kadar un ekleyin.

Çocuklarınız doğal oyun hamuruna sahip olduklarına göre onlarla oynayabilecekleri birkaç malzemeye de ihtiyaçları olacak. Mutfakta uzun süredir kullanmadığınız bazı eşyaları çocuklarınıza devretmenin zamanı gelmiş olabilir. Çocukların oyun hamurları ile oynayabilecekleri bazı eşyalar şunlar olabilir:

 • Kurabiye kalıbı
 • Kavanoz kapağı
 • Tahta kaşık
 • Sert plastik bardak
 • Sert plastik bıçak, çatal veya kaşık

Çocuklarınız bir süre sonra ev yapımı oyun hamuru ile oynamaktan sıkılacaklar. Onları eğlendirmek için başka bir şey bulmanız ve oyun hamurlarını bir sonraki sefere kadar bozulmadan muhafaza etmeniz gerekiyor. Bunun ilk kısmı için yardımcı olamam ancak oyun hamurlarını hava almayacak bir kapta saklamanızı tavsiye ediyorum. Kapaklı cam veya plastik kaplar bu konuda en ideal seçeneklerdir. Ev yapımı oyun hamuru dışarıda kalmadığı sürece birkaç ay veya daha uzun süre bozulmadan dayanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*