Doğal Detoks Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde her kadın belirli zaman aralıklarında vücudunu dinlendirmeli ve temizlemelidir. Bunun için detoks oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücuda giren artık maddelerden kurtulma konusunda birtakım doğal detoks yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler vücudun kendini yabancı maddelerden arındırmaya çalıştığı anlarda yeterli gelmemesi sonucu uygulanabilmektedir. Şimdi sizlere 5 farklı detoks uygulaması ile vücudunuzu nasıl temizleyeceğinizi gösterelim.

5 adımda Doğal detoks yöntemleri

Detoks uygulamalarında istenen sonuçlara ulaşmanın en akılcı yolu, yöntemleri önerilen şekilde uygulamak olmaktadır. Bu sayede vücudu daha temiz ve artık maddelerden arınmış bir hale getirmek mümkündür. Şimdi doğal detoks yöntemleri için 5 farklı metodun ne olduğunu sizlere anlatmaya çalışalım.

Doğru nefes alın!

Genel anlamda incelendiğinde doğru nefes almak oldukça önemlidir. Çünkü kişinin soluduğu havanın temiz olması vücut sağlığı açısından etkili faydalar sağlamaktadır. Doğru nefes almak için öncelikle burundan yavaş ve uzun nefes alınması gerekir. Alınan nefes ise aynı şekilde yavaşça ağızdan verilmelidir. Burundan nefes alırken yavaş yavaş 4’e kadar saymak ve ardından ağızdan nefes verirken yavaşça 6’ya kadar saymak etkili bir nefes alma yöntemidir. Gün içerisinde bu nefes egzersizini 40 defa yaparak doğal detoks yapmış olacaksınız.

Temiz olmaya özen gösterin!

Vücutta bulunan artık maddelerde kurtulmak için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında temiz olunması da yer almaktadır. Uzmanlar, sıcak su ile masajın her açıdan cilde faydalı olduğunu ve ölü derilerden kurtulmanın etkili bir yol olduğunu belirtmektedir. Ayrıca cilde kuru bir fırça yardımı ile masaj yapmak kan dolaşımını ve oksijen oranını artırma konusunda önemlidir.

Bu uygulama için öncelikle küvet su ile doldurulur ve cildi tahriş etmeyen sabunlardan biri seçilir. Bunun yanında küvette papatya, okaliptüs, biberiye ve adaçayı yağlarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca banyoya soda ya da deniz tuzu ilave edilmesinin de birtakım yararları bulunmaktadır.

Bol bol su için!

Etkili bir detoks yöntemi de su içmektir. Doğal detoks yöntemleri arasında oldukça önemli bir konumda yer alan su, artık maddelerde vücuttan atılması konusunda etkili bir sıvıdır. Ancak detoks uygulaması sırasında tercih edilen suyun ılık ya da sıcağa yakın olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca gün içerisinde en az 2 litre kadar suyun içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bitki çayları için!

Bitki çayları da doğal detoksa katkıları olan besinler arasında yer alır. Bitki çayları arasında özellikle yeşil çayın detoks üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra aşağıdaki çaylar ve bitkiler de detoks yapmanın etkili yolları arasında yer almaktadır.

– Papatya

– Gingseng

– Ginko biloba

– Ekinezya

– Zencefil

– Meyankökü

– Kırmızı pancar

Yemek pişirme yöntemlerine dikkat edin!

Yemek yaparken kullanılan yağların aşırı derecede ısıtılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kızartma yerine buharda pişirme veya haşlama yöntemlerinin tercih edilmesi daha uygundur. Bunun yanında eğer aşırı pişirme yapılacaksa bu kapların çelik, porselen ya da cam olmasına özen gösterilmelidir. Kısacası kızartma yapmamak uygun bir detoks adına önemli bir konumda yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!