Doğal Banyo ve Mutfak Temizleyici Nasıl Yapılır?

doğal banyo ve mutfak temizleyici

Evimi temizlemenin en sevdiğim etkinlik olduğunu söyleyemem ancak ailemi güvende ve sağlıklı tutmaya yardımcı olan gerekli görevlerden biri. Ancak bu gereklilik kimyasal yüklü ürünleri kullanmam gerektiği anlamına gelmiyor! Adeta zehir kokan banyo ve mutfak temizleyici ürünlere bir alternatif ararken, sirke ve karbonat kullanarak kimyasal içermeyen doğal temizlik ürünleri yapabileceğimizi öğrendim. Elimde her zaman elma sirkesi bulunduğundan, bu kolay elma sirkeli banyo ve mutfak temizleyiciyi yaptım. Sonuçlara hayran kaldım!

Sirke, marketlerden alınan temizlik maddelerine doğal, kimyasal madde içermeyen bir alternatiftir. Üstelik marketlerdeki temizlik ürünleri ile karşılaştırıldığında da oldukça ucuz. Çoğu insan temizlik için saf beyaz sirke kullanır. Ancak elma sirkesi de aynı şekilde iş görür. Beyaz sirke ile aynı asitliğe sahiptir ve aynı zamanda güzel kokar!

Doğal Banyo ve Mutfak Temizleyici Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1/2 su bardağı karbonat
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • 1 su bardağı sıcak su

Yapılışı:

  1. Karbonatı temizlenecek lavaboya veya yüzeye serpin.
  2. Elma sirkesini bir sprey şişesine dökün ve karbonat ile kaplanmış yüzeye püskürtün. Bir bez, kağıt havlu veya yumuşak kıllı bir fırça kullanarak hafifçe fırçalayın.
  3. Sıcak suyla durulayın.

Doğal Banyo ve Mutfak Temizleyici Nasıl Etkili Olur?

Bu mutfak ve banyo temizleyicisinin nasıl işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, bakterileri öldürmek için kimyasal maddelere ve ağartıcılara ihtiyacınız yok mu? Görünen o ki, yok! Elma sirkesi, kimyasal temizleyicilere toksik olmayan, biyolojik olarak parçalanabilir bir alternatiftir. Çamaşır suyu kadar etkili olmasa da (mikropların yüzde 99,9’unu öldürür) bakteri öldürmek ve diğer kirlerle savaşmak için yeterince güçlüdür.

Elma sirkesi dezenfekte ederken, karbonat bir ovma maddesi olarak işlev görür. Karbonat ve sirkeyi birleştirdiğinizde, kimyasal bir reaksiyon oluşur. Endişelenmeyin, bu reaksiyon basitçe lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan kabarcıklar oluşmasından ibaret.

Çözeltiyi çoğu yüzey için güvenli hale getirmek adına karışıma su ekleyin. Emin olmak için tüm alanı temizlemeden önce daima mutfağınızın veya banyonuzun küçük bir bölümünü denemelisiniz. Bu tarife, sirke içindeki asetik asidin yüzeyleri matlaştırmasını engellemek için yeterince su eklediğinizden emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*