Diyabetik Ayak Hakkında Merak Edilenler

Öncelikle içeriği okumadan şunu söylemem gerekir ki; ben bu işin uzmanı değilim. Annem için araştırdığım bir rahatsızlık olan diyabetik ayak hakkında merak edilenler bölümünü bir araya toplamak ve bilgi sahibi olmayanlara yol göstermek için bu yazıyı kaleme alıyorum. Burada anlattıklarım doktor tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu sebeple bir sorununuz varsa öncelikle bir hekimden destek almanızı tavsiye ederim.

Ne yazık ki en hızlı yayılan hastalıklardan bir tanesi olarak karşımıza diyabet çıkıyor. Az çok bilgisi olanlar diyabetin bulaşıcı olmadığını biliyordur. Yalnız beslenme alışkanlıklarımız, günlük rutinlerimiz gibi pek çok etmen bir araya gelince iki hastalığın önünü açıyoruz ne yazık ki: Bu hastalıklardan ilki obezite diğeri ise tabi ki diyabet!

Şeker Hastalığı ve Ayak Rahatsızlıkları

Yakınınızda yörenizde şeker hastası olan birileri varsa (belki de sizsinizdir) ayakları ile ilgili çok şikayet ettiklerini fark etmişinizdir. Şeker hastalarının ayakları kaşınır, her çorabı giyemezler, ayak yaraları normal yaralara göre daha geç iyileşir -ki zaten normal yaraları da geç iyileşir- Hal böyle olunca diyabetik ayak ismi verilen bir rahatsızlıktan bahsedebiliriz.

Diyabetik ayak; şeker hastalığı sonucu ayakta meydana gelen damar sertleşmesi ve kireçlenmesiyle kendin gösteren bir rahatsızlıktır. Araştırmalarıma göre kolesterol ve yüksek tansiyon hatta obezite gibi nedenlerin yol açtığını söylemek mümkün oluyor. Eğer kişide şeker hastalığı da varsa bu rahatsızlığın ilerlemesi için hiçbir engel kalmıyor.

Önlenebilir mi?

Bildiğiniz üzere ilaçlar ve insülin iğnesi ile şeker hastası kişilerin kan şekeri dengede tutulmaya çalışılmaktadır. Bu durumda dengesizliklerin ortaya çıkması ve belli bir denetim sağlanamaması durumunda diyabetik ayak benzeri pek çok rahatsızlık için zemin kendiliğinden hazırlanmış olur.

Bir nevi kronik bir yara olarak kılcal damarların etkilenmesi sonucu kendini gösteren bir rahatsızlıktır da diyebiliriz.

Önlenmesi kişinin kendi sağlığına verdiği değerle doğru orantılıdır. Kan şekerinizin tespitinin ve düzenlenmesinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Doktorunuz verdiği diyet listesine uyulması ve şeker grafiğine uygun gıdalar tüketilmesi gerekir.

Kişinin psikolojik olarak rahat olması ve düzenli bir şekilde yürümesi gerekmektedir.

İşin Ayak Bakımı Kısmı Son Derece Önemlidir

Uygun ayakkabıların tercih edilmesi, yürüyüş öncesinde ayak bakımının yapılması, doktorunuz tarafından verilen ayak bakım kremi gibi kremlerin düzenli olarak kullanılması ve takiplerinin yapılması gibi konulara özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Ülke olarak ayak bakımı konusunda sınıfta kaldığımız açıktır. Bir de şeker hastası gibi ayakları doğrudan etkileyen bir rahatsızlık kendini gösterirse ayak bakımının bir kat daha değerinin ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Elimden geldiğince kendi kendime aldığım notları yazıya dökmeye çalıştım. Sevdiklerinden bu rahatsızlık hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler varsa faydalanabilsin diye… Yorumlarınız yine bu rahatsızlık hakkında olursa daha fazla kişinin doğru bilgiye zamanında ulaşması açısından da son derece önemli olacaktır. Sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*