Diş Bakımı Yaptırmak İsteyenlere Öneriler

Bir süre önce diş hekimimden randevu alarak diş bakımı yaptırmak istediğimi belirttim. Bu konuda Diş Hekimim Mustafa Kamil ERDOĞAN genellikle diş çürükleri, implantlar gibi ileri derece rahatsızlıklar ortaya çıkmadığı sürece hiç kimsenin diş hekimine kontrole gitmediğinden şikayetçi olmuştu. Bu konuda onun altını çizdiği bazı konu başlıklarının cevaplarını birlikte arayalım isterseniz.

Diş Bakımı Ne Zaman Yaptırılır

Diş bakımı diş hekimleri tarafından 3 ayda bir muhakkak yaptırılması önerilen bir uygulama olsa da ülkemizde ne yazık ki uygulanabilirliğinin çok zayıf olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla sürenin biraz daha esnetilmesinin bir mahsuru olmadığını söyleyebiliriz.

Diş Çürümelerine Karşı Bakım Yaptırmak

Diş çürümeleri uzun süre fırçalanmaya dişlerde gözlenen bir sorundur. Fakat pek çok insan dişlerini düzenli olarak fırçalamalarına rağmen yine de çürümeye başladığından şikayetçi olmaktadır. Diş çürüklerinin oluşmaması için dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar olduğu unutulmamalıdır. Bu kurallar ilk etapta çok dikkat çekmese de uzun vadede ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Öncelikle yemeklerden sonra dişlerinizde kalan artıkları kürdan vasıtasıyla çıkarmaya çalışmak dişlerinizin aralıklarının açılmasını ve diş etlerinin ezilmesini sağlamaktadır. Bu durumun neticesinde de bir sonraki beslenmenizde de aynı yere besin kaçması içten bile değildir. Elinizden geldiği kadar kürdanı dişlerinizin arasına sokmaktan kaçınmalı veya varsa diş ipi kullanmalısınız.

Diş Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler – Diş Hassasiyeti

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise diş hassasiyeti açısından yoğun asit içeren içeceklerin tüketilmesinden kaçınmaktır. Eğer bu içecekleri tüketecekseniz de dişlerinizi muhakkak çalkalamalı veya fırçalamalısınız.

Ne yazık ki diş sağlığı konusunda yaptığımız en büyük hata dişlerimizde ağrı olmadığı zaman dişlerimizi sağlıklı olarak düşünmektir. Oysa ki dişlerimizde herhangi bir ağrı bulunmaması sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bu sebepten düzenli aralıklar ile dişçi koltuğuna oturmalı ve dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Her Diş Sağlıklı mıdır?

Bir başka sorun ise genellikle çocuk yaşlarda yoğun stresli ortamlarda ortaya çıkan diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlığıdır. Bu alışkanlıkların tedavi edilmesi için çoğunlukla psikolojik destek almak gerekmektedir. Buna rağmen bir doktora başvurarak bu konuda size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Aksi halde diş minelerinde zedelenme ve diş kırılmalarına kadar varan sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Diş beyazlatıcı kalem bu hususta oldukça faydalı olabilir. Bu diş beyazlatıcı kalemler ile ilgili internet üzerinden bir takım araştırmalar yapmanız yeterli olacaktır.

Bunların dışında kabuklu yiyeceklerin tüketiminden uzak durmanız da oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır. Fıstık, fındık ve ceviz gibi kabukluları dişiniz ile kırmaya çalışmanız uzun vadede önüne geçilemez hasarların oluşmasına neden olabilir.

Sağlık konusunda diğer başlıklara da göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*