Dirsek Kararmasına Çözüm Nedir?

dirsek-kararmasina-cozum-nedir resim

Yaz aylarında giyilen elbiseler nedeniyle ortaya çıkan dirsek kararmaları, kadınları oldukça rahatsız eden bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yılların birikimiyle ortaya çıkan kararma, özellikle peeling yapılmayan ciltlerde cilt rengine göre farklı bir renge bürünür ve gerekli olan bakım yapılmadığında kendine dirsekte yer edinir. Hatta belirli bir zaman sonra dirsek kararmasını yok etmek zor bir sürece girer. Meydana gelen bu problem için dirsek kararmasına çözüm olarak sunulan çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Dirsek kararmasına çözüm yöntemleri nelerdir?

Dirsek kararması birçok kadının karşılaştığı cilt rengi değişikliği olarak karşımıza çıkar. Kış aylarında kısa kollu giysiler giyilmediği için genelde sıkıntı oluşmaz. Ancak yaz aylarında kısa giyilen açık giysiler dirsek kararmalarına ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle pek çok kadın dirsek kararmasına bitkisel çözüm yöntemlerinden birini uygulayarak renk değişikliği sorunun kurtulmaya çalışır. Bu konuda uygulanacak ilk yöntemler arasında karşımıza susam yağı uygulaması çıkar.

Dirsek kararmasına susam yağı

dirsek-kararmasina-cozum-nedir1 resimGerekli malzemeler;

– Bir miktar susam yağı

– 2 yemek kaşığı kadar esmer şeker

– Yarım adet limonun suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı;

İlk olarak tüm malzemeler iyice karıştırılır ve ovalayarak dirseklere uygulanır. Duşa girmeden 10 dakika önce uygulanması tavsiye edilen yöntemin ardından duş alınabilir. Dirsek kararmasını tamamen ortadan kaldırmak için susam yağı yönteminin haftada en az 1 kez uygulanması gerekir.

Dirsek kararması için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 tatlı kaşığı kadar beyaz kil

– 1 adet limonun suyu

– 10 adet taze nane

– Yarım tatlı kaşığı limon yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Maske hazırlanırken öncelikle naneler havan içerisinde iyice ezilir. Ardından limon suyu ile dirseklere masaj yapılır ve diğer malzemeler karıştırılarak hazırlanan karışım ile dirsekler ovulur. Dirseklerin karışım ile ovalanmasının ardından 15 dakika kadar beklenir. Bu sürenin ardından dirseklerin yıkanması yeterlidir. Maskenin etkilerinin tam olarak görülmesi için haftada en az 1 kez uygulanması tavsiye edilmektedir. Sistemli ve düzenli yapılan uygulama ile dirseklerde bulunan kara görüntüler ve buna benzer lekeler belirli bir zaman sonra yok olmaya başlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*