Dikdörtgen Vücutlu Kadınlar için Gelinlik Modelleri

Gelinlik modelleri seçiminde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi gelinliği giyecek kişinin vücut tipine uygun gelinlik modeli seçmektir. Her insanın ölçüleri aynı olmadığı için ve her ölçü her kişiye uymayacağından kişiye özel gelinlik tercih edilmesi uzmanların önerileri arasında yer almaktadır. Bazı vücut tipleri çok özeldir. Dikdörtgen tipli vücuda sahip bayanların vücudu da bu özel vücutlar arasında yer almaktadır. Dikdörtgen vücutlar için gelinlik modelleri de özel olarak üretilmektedir. böyle özel vücut tiplerine ait kadınlarla yapılan görüşmelerde her türlü kıyafet konusunda özel dikimlerin daha çok işe yaradığını belirtmektedirler.

Dikdörtgen vücutlara özel gelinlik tasarımları nasıl hazırlanmaktadır?

Her vücut tipine özel olarak hazırlanan kıyafetler o vücudun fazla yönlerini gizlemek eksik yönlerini ise tamamlamak için tasarlanmaktadır. Örneğin fazla kilolu veya boyu kısa olan insanlara uzun çizgili kıyafetler giyilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni çizgilerin uzunlamasına olması insanın boyunu daha uzun göstermesini sağlamasıdır. Buradan hareketle her vücut tipinin kendine özel bir giyim tarzı vardır diyebiliriz. Dikdörtgen vücutlu kadınlara özel gelinlik modelleri de bu tarz tasarımlardan biridir. Bu gelinlik modellerini incelemeye aldığımız zaman tasarımdaki bazı özelliklerin dikkat ektiğini görmekteyiz.

Dikdörtgen vücut tipine sahip insanların alt ve üst giyimlerini dengede tutmaları gerekmektedir. Genel olarak vücudunun üst kısmı geniş olan insanların enine çizgilerden oluşan kıyafetleri giymemesi tavsiye edilir. Üst kısma uygun alt kıyafetlerin ise vücudun üst kısmındaki genişlikten daha geniş olmaması önerilir. Bu noktada gelinlikler konusunda daha önceleri sorun olmaktaydı. Zaten geniş omuzlara sahip kadınların kabarık gelinlikleri giydiklerinde adeta kare şeklinde görülmelerine neden olmaktaydı. Neyse ki son yıllarda tasarlanan balık etek gelinlikler gibi gelinlik modelleri bu sorunu çözüme kavuşturmuştur.

Dikdörtgen vücutlu kadınlar için hazırlanan gelinliklerin bir diğer dikkat çeken özelliği ise çoğunluğunun straplez veya uzun kuyruklu olarak hazırlanmış olmasıdır. Straplez gelinlikler omuz kısımlarını açık bıraktığı için geniş omuz kısımlarının gelinliğin üst kısmı içerisinde olmasını önler. Böylece de gelinlik modeli üst kısmı daha dar kalmış olur. Gelinlik modelinin uzun kuyruklu olması ise modelin üst kısmının baskın görünümünü dengelemektedir. Böylece dikkatlerin biraz daha alt kısımda yoğunlaşmasını da sağlamış olmaktadır. Bazı modellerin de uzun kuyruklu değil de uzun duvaklarla bu dengeyi sağlaması yoluna gidilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*