Dayanıklı Makyaj Yapmak İçin Öneriler

Dayanıklı Makyaj Yapmak İçin Öneriler Resimler (2)

İyi bir makyaj yapmak için, makyajın nasıl ve hangi tonlarda yapıldığının yanı sıra dayanıklı olup olmadığı çok önemlidir. Makyaj tüm tonlamalarıyla renk uyumu ve görüntü kalitesiyle iyi olabilir. Ancak yapıldıktan saatler, hatta dakikalar sonra bozuluyorsa, başarılı bir makyaj sayılmaz. Bu nedenle biz de dayanıklı makyaj yapmak nasıl mümkün olabilir sorusunun cevabını bu yazımızda bulmaya çalıştık.

Uzun süre dayanan makyaj nasıl yapılır?

Bu zamana kadar ruj, allık, göz farı, rimel kullanımıyla alakalı yazılarımızda da değindiğimiz üzere, uzun süre dayanan makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bu yazımız sayesinde de, ayrı ayrı konularda anlattığımız ve makyaj yapmada püf noktası sayılabilecek şeyleri tek bir yazı içinde hatırlamaya çalışalım.

Makyajın uzun süre kalıcı olması için gerekli olan en önemli etken, makyaj altına baz uygulamaktır. Makyajda uygulanan tüm ürünlerin altına uygulanan baz ürünü ne kadar kaliteliyse üzerine uygulanan asıl makyaj malzemelerinin kalıcılığı da o kadar uzun olur. Bunu sağlamak için de fazla yağ içermeyen hafif sayılabilecek bazlar tercih edilebilir. Makyajda baz kullanımı yaz havaları gibi fazla nemli ortamlarda makyajın akmasını engeller ve makyaj tazelemesini kolaylaştırır.

Göz farı sürme yöntemleri yazımızda da belirttiğimiz üzere eğer göz farı sürerken zorlanıyorsanız altına baz uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde hem göz farı sürerken hem de makyaj tamamlandıktan sonra daha kalıcı bir göz farı elde etmiş olursunuz. Göz kalemi kullanılacaksa da kalemin krem veya jel içerikli olmasına dikkat edilmelidir.

Makyaj için önemli olan konulardan biri de kapatıcıların krem yerine kremsi yapıda olanlarının tercih edilmesidir. Böylece ciltteki kızarıklık ve lekeler daha doğal bir şekilde kapatılabilmektedir. Cildin fazla parlamasının önüne geçmek içinse transparan pudralar kullanmak gerekir.

Makyaj yapımında kullanılacak malzemenin suya dayanıklı olması makyajın kalıcılığını etkileyen en önemli unsurdur. Eğer suya dayanıklı maskara kullanırsanız yazın nem ve terden, kışın da yağmur kar gibi etkenlerden korunmuş olursunuz. Ancak her iki mevsimde de etkili olan tek bir unsur vardır o da gözyaşıdır. Suya dayanıklı maskara kullanımı bu gibi etkenlerin her birine karşı koruma sağlayabilir.

Allık seçiminde de krem allıklar tercih etmek kalıcılığı artıracaktır. Eğer makyaj tazeleme imkânı bulunmayan bir ortamda bulunulacaksa bu önemlidir. Ancak krem allığın uygulanması zor olduğundan makyaj tazeleme imkânı varsa dayanıklı olmasa da toz allık kullanılabilir. Çünkü toz allık tazeleme oldukça basit bir işlemle gerçekleştirilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*