Davetiye Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Farklı konu başlıklarında yazsak da önceliğimiz düğün konusu ve ekonomik evliliktir. Bu sebepten davetiye seçerken dikkat edilmesi gerekenler konu başlığını da detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız. Farklı konuları da görmek isterseniz kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz. Herkese mutlu haftalar diliyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Davetiye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün, nişan ve benzeri organizasyonların vazgeçilmezi olan davetiyeler, genelde çiftlerin beğenisine göre belirlenmekte ve bunun yanında en özel anların yazılı belgesi olarak kayıtlara geçmektedir. Aslında davetiyeler tarihe düşülen notun en önemli parçasıdır. Bu özel ana tanıklık eden ve yazılı bir şekilde kayıtlara geçiren tek belge olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki hayatınızın en özel belgesini yani davetiyeleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Ya da davetiye seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu konuda ne kadar bilginiz var? Şimdi sizlere vereceğimiz bilgiler sayesinde davetiye seçiminde daha etkili adımlar atabilir ve bu konuda daha bilinçli davranabilirsiniz.

Davetiye Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Davetiye seçiminde her zaman dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu unutmayın. Eğer gerçekleştireceğiniz organizasyonu sıradan bir davetiye ile geçiştirmek istemiyorsanız bu hususlara dikkat etmeli ve buna göre davetiye seçiminde bulunmalısınız. Şimdi sırayla davetiye seçerken nelere dikkat etmeli? Davetiye seçiminde yapılan yanlışlar ve doğrular neler? detaylı bir şekilde inceleyelim.

Davetiye Tasarımı Nasıl Olmalı

Tasarım konusunda öncelikli husus her iki tarafında davetiyeyi beğenmesidir. Ayrıca tasarım seçerken yakın çevre için absürt olmayan bir modelin seçilmesi önemlidir. Bunun yanında düğün teması göz önünde bulundurulmalı ve temayla alakası olmayan davetiye tasarımları tercih edilmemelidir. Ayrıca düğün mekanına göre bir seçim yapılması önemlidir. Örneğin kır düğünü ya da otelde yapılacak düğünler için davetiye seçimine özellikle dikkat edilmelidir. Bir kır düğünü için çok resmi ve sert geçişlere sahip davetiyelerin seçilmesi yanlış bir tercih olacaktır. Kır düğünü denince akla gelen ilk şey doğadır ve doğanın içinde bulundurduğu eşsiz güzellikler. Davetiye seçerken bunların göz önünde bulundurulması temaya uyum sağlanması açısından göz ardı edilmemesi gereken koşullar olarak karşımıza çıkar. Sade ve bir o kadar da ağır tasarıma sahip bir davetiyenin kır düğünleri için kesinlikle uygun olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Davetiye Metni Hazırlamak

Davetiye metni de en az tasarımı kadar önemli bir yere sahiptir. Birçok çiftin davetiye metninde yaptığı hata ana metnin italik yazılarla yazılması ve bu nedenle anlatılmak istenenin anlaşılamamasıdır. Bu nedenle ana metni daha okunaklı bir yazı fontu ile yazmak ve misafirlerin anlayabileceği bir kalıba sokmak önemlidir. Bunun yanında anne ve baba adları da ana metnin fontu ile aynı olursa davetiyede genel bir bütünlük sağlanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken gelin ve damat isimlerinin farklı bir font ve renkte olmasıdır. Gelin ve damat her yerde olduğu gibi davetiyede de farkını ortaya koyması gerekir. Bu yüzden gelin ve damat ismi ana metne göre hem başka bir font hem de başka bir renkte yazılmalıdır.

Diğer yandan davetiyede yazılacak ana metin ve diğer bilgiler için yeterli alanın bırakılması önemlidir. Davetiyede ki yazıların küçük fontlarla yazılması hem davetiye tasarımında hoş durmayacak hem de birtakım ayrıntıların gözden kaçmasına neden olacaktır. Düğünle ilgili önemli bilgilerin küçük fonlar nedeniyle göden kaçırılması genel anlamda bir sorun anlamına gelir.

Nikah ve Düğün Detayları Nasıl Belirlenir

Bazı çiftler genelde nikah ve düğünü ayrı ayrı yapıyor. Nikaha daha çok yakın akrabalar gelirken düğüne ise genel olarak tüm yakın çevre çağrılıyor. Böyle bir durumda davetiye basımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ortaya çıkıyor. Öncelikle nikah ve düğün aynı anda mı olacak buna karar vermelisiniz. Eğer ayrı olacaksa bu durumu davetiyeyi basacak matbaaya belirtmeli ve belirli sayıda davetiyeyi sadece nikaha katılacaklara vermek üzere nikah detaylarının yazılı olduğu bir şekilde bastırabilirsiniz.

Kişi Sayısına Göre Davetiye Sayısı

Özel tasarım davetiyeler genel anlamda standart bir davetiyeye göre yüksek fiyatlarda karşımıza çıkar. Bu nedenle öncelikle basım yapacak matbaa ile fiyat konusunda anlaşmanız yerinde bir hamle olacaktır. Hatta davetiye sayısı oldukça fazla ise buna göre bir fiyat almanız ve fiyatı aşağıya çekmeye çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca davetiye sayısına da dikkat etmeniz önemlidir. Bu yüzden öncelikle düğüne çağıracağınız kişilerin bir listesini yapmanız ve matbaaya buna göre bir sayı vermeniz sizi ortaya çıkacak yüksek maliyetten kurtarabilir. Ancak ortalama 10-15 tane fazla davetiye bastırmanız da fayda vardır. Hazırladığınız listede unuttuğunuz ya da vermeyi hiç düşünmediğiniz fakat daha sonra versem iyi olur diyebileceğiniz kişiler karşınıza çıkabilir.

Davetiye Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davetiye kağıdında ilk olarak dikkat edilmesi gereken kağıdın inceliği ya da kalınlığıdır. Eğer davetiye tasarımınız ağır ve ihtişamlı bir görüntüye sahipse ince kağıt çok ince kağıt tercih etmemenizde fayda vardır. Hatta genel olarak davetiyelerde çok ince kağıt kullanmamanız tavsiye edilir.

En İyi Davetiye Örnekleri Nelerdir

Aşağıda yer alan fotoğraf galerisinde sizler için en iyi davetiye örnekleri ve tasarımlarını bir araya getirdik. Siz de en özel günüz olan düğün ve nişan gibi organizasyonlarınız için bu örneklerden fikir edinebilir, hatta partneriniz ile davetiyenizi bu örnekler arasından herhangi birinden esinlenerek tasarlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*