Danteller Nasıl Temizlenir?

Annelerimizin yada anneannelerimizin göz nuru ördükleri ve her gelinin çeyizinde bulunan ve artık ev dekorasyonunda pek sık tercih edilmiyor olsa da dantel çok kıymetlidir. Danteller sehpa üzerinde, vitrin içinde, yatak örtüsü, masa örtüsü olarak da kullanılır. Dantelin günümüzde özellikle elle yapılanları oldukça azaldığı için bir süre sonra anneannelerimizden, annelerimizden kalan danteller daha da kıymet kazanacak. Bu yüzden onlara ne kadar iyi bakarsak, değerleri o kadar fazla olur. Fakat ne kadar güzel saklasak da saklayalım yada evimizde kullandığımız için zamanla dantellerimiz kirlenebilir. Yazımızda sizin için dantelleri temizlemede uygulanan pratik bilgileri sizinle paylaştık.

danteller nasıl beyazlatılır

Danteller nasıl temizlenmelidir?

Danteller yapısal olarak kullanıldıkları ipliklerin  çok narin oluşundan dolayı kesinlikle ağartıcı kullanmak tavsiye edilmez. Doğal yöntemlerle temizlemek, dantelimizin iplik yapısını uzatacağı için dantellerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Dantel temizliğinde kullanan yöntemlerden biri dantellerin içine sığabilecek büyüklükte olan bir kovanın yada geniş bir leğenin içine ılık su doldurun yaklaşık bir litre kadar olsun. Suyun içine yarım çorba kaşığı kadar çivit karıştırın. Çivit aktarlarda bulabileceğiniz bir maddedir. Çivit attığınız suya dantellerinizi batırın ve yaklaşık yarım saat kadar bekleyin. Bu bekleme süresince kesinlikle çitileme işlemi yapmayınız. Çitileme işlemi dantellerin ipliklerine zarar vereceğini unutmayınız. Bekleme süresinin ardından bol su ile dantellerinizi bol su ile durulayın. Ve düz bir zemin üstünde mümkünse havlu üzerinde kurumasını bekleyin. Aynı karışımın  içine bir çorba kaşığı limon ekleyerek de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Kimi danteller örüldüğü iplik yapısından dolayı (naylon iplikler) çamaşır makinesinde de yıkanmaya uygun olabilir. Böyle bir dantele sahipseniz çamaşır makinesinde dantellerinize uygun programda yıkayabilirsiniz. Makinede yıkama işlemi yapacaksanız yumuşatıcı kullanmayı unutmamalısınız.

Sararmış danteller nasıl temizlenir?

Bazı danteller kullanılmamış bile olsa çeyiz sandığı gibi yerlerde saklanmasına rağmen kendiliğinden sararabilir. Bunun için dantellerinizin sığabileceği büyüklükte bir kova yada geniş bir leğenin içine ılık su doldurun. Suyun içine bir miktar tuz atıp dantelleri bu karışımın içine bırakın. Yaklaşık 3-4 saat kadar bekleyin ve ardından soğuk su ile durulayın. Daha sonra kuruması için havlu üzerinde bekletin.

Sararmış dantelleri beyazlatmak için uygulayacağınız diğer bir yöntem ise bir litre sütü kaynatın ve soğumaya bırakın. Ardından ılık sütün içine 2 tane küp şeker atın. Bu karışımın içine dantellerinizi basın. Danteller orada yaklaşık 15 dakika kadar beklerken siz geniş bir leğenin içine ılık su ve tuz karışımı hazırlayın. 15 dakika bekleyen dantelleri durulayıp tekrar tuzlu suda yaklaşık 2 saat kadar bekleyin ve ardından bol su ile durulayın.

Dantelleri temizledikten ve duruladıktan sonra kolay ütü yapabilmek için dantellerler nemliyken üzerine bir tülbent koyarak ütüleyerek kurutursak bu şekilde doğal kolalama yapmış oluruz ve dantelleriniz daha düzgün durur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*