Dantel İşlemeli Gelinlik Modelleri

Düğün hazırlıkları hem kadınlar hem de erkekler için oldukça zorlu aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalardan biri de gelinlik modeli seçimidir. Birçok gelinlik modeli içinden hangi modelin en uygun gelinlik modeli olduğunu seçmek için yapılan araştırmalarda dikkatleri en çok dantel işlemleri gelinlikler çekmektedir. Biz de bu yazımızda dantel işlemeli gelinliklerin birbirinden güzel modellerini sizlere aktarmak istedik.

Dantel işlemeli gelinlik modelleri nelerdir?

Dantel işlemeli gelinlikler klasik gelinlik modelleri arasında dikkatleri çeken modellerdendir. Bilindik tarzdaki gelinlik modellerinin her sezon sektörde kendine yer bulmasına tepki olarak farklı tarzda üretilen gelinlik modellerinden biri olan dantel işlemli gelinlikler düğün arifesindeki kadınların ilgi odağı konumuna gelmiştir. Bu tarz gelinliklerin ilk model denemelerinden itibaren oldukça yoğun ilgiyle karşılanması, kadınların gelinlik modelleri arasında farklılık arayışında olunduğunun göstergesi olarak kabul edilmektedir. Böylece de dantel işlemeli gelinlik tasarımları üretimine hızla devam edilmektedir.

Gelinlik modellerinde dantel detayı aslında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda üretilen modellerde dantel detaylar gelinlik modellerinin genel görünümünde ön plana çıkmaktadır. Durum böyle olunca, bu modellerin dantel işlemeli modeller olarak ayrı bir başlık altında incelenmesini gerektirmektedir.

Dantelli gelinlik modelleri çok farklı tarzda model ve tasarımlarda karşımıza çıkmaktadır. Dantel işlemeler en çok da gelinliklerin süslenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Gelin tacı, gelinlik kumaş süslemesi ve gelinliklerin etek kısımlarında sıklıkla rastlanan dantel detaylar gelinliğe ayrı bir hava kazandırmaktadır.

Dantellin gelinlikte en çok kullanıldığı modeller sırt veya göğüs dekolteli gelinlik modelleri denilebilir. Dekolte bölgelerinde bulunan danteller gelinliğin bir bütün olarak görünmesine ve normal beyaz bir elbiseden daha farklı durmasını sağlamaktadır. Ancak bazı modellerde dantel kullanılarak daha farklı model tasarlama yoluna gidilmektedir.

Bazı gelinlik modellerinde gelinlik kumalından dantel kısımlara yumuşak geçişler sağlanmaktadır. Bu tarz modellerde gelinliğin dantel kısmı gelinliğin bir parçası gibi görünmektedir. Diğer bir model tasarımında ise dantel kısımların ayrım noktası belirgindir. Askılı olarak hazırlanan bazı gelinlik modellerinde gelinliğin askı kısmı dantelden oluşmaktadır. Straplez olarak tasarlanan bazı gelinliklerde ise kol kısımları işlemeli dantelden oluşmaktadır.

Gelinlik modellerinin neredeyse tamamının etek kısımları dantellerle süslenmektedir. Dantel üzerine işlenen farklı şekiller gelinliğin görünümünü güçlendirmektedir. Ayrıca etek kısmı tamamen dantelden oluşturulan modeller de bulunmaktadır. Bazı dantel gelinlik modelleri için hazırlanan duvaklar tamamen dantelden oluşmaktadır.

Danteller gelinlik tasarımında önemli bir yer tutmaktadır. Beğenilen gelinlik modellerine bakıldığında dantel detaylarına yer verildiği açıkça görülebilir. Hal böyleyken dantelin gelinlik modeli tasarımında kullanılması neredeyse bir zorunluluk halini almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*