Damat Bohçasında Neler Bulunmalı ?

Merhaba sevgili hanımlar, bildiğiniz üzere düğün sezonu çoktan açılmış bulunmaktadır ve yeni evlenecek çiftleri çeyiz telaşı sarmaktadır. Genelde gelin adayının çeyizi, annesi ve akrabaları tarafından uzun yıllar önceden hazırlanmaya başlamıştır. Geleneklerimiz arasında bulunan kız çeyizi, erkekleri kapsamamaktadır. Erkek tarafı genelde büyük eşyaları aldığından onlar için çeyiz hazırlanmaz. Fakat kız tarafı da damat için bir kaç eşyadan oluşan bohça hazırlamaktadır. Eski zamandan kalma bohça kelimesi bugün yerini süslü püslü sepetlere ve kutulara bırakmaktadır. Modaya uyum sağlayan bu sepetler daha modern bir hava katmaktadır. Damat bohçası hazırlarken içine koyacağımız temel belli başlı şeyler vardır. Kendi isteğimize bağlı olarak ekstra bir şeyler de koyabiliriz. Damat bohçasında neler bulunmalı sorumuzun cevabını şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Pijama – Ropdeşambır – Eşofman

Eski zamanlarda moda olan hatta Türk filmlerinde bile sıklıkla karşılaştığımız ropdeşambır artık modasını yitirmiştir. Fakat eski zamanlardan kalma bir gelenek olduğundan dolayı hala damat bohçasına konmaktadır. Damat bunu ister kullansın ister kullanmasın damat bohçası içine pijama, ropdeşambır ve eşofmandan oluşan bir set mutlaka almanız lazım.  Erkeklerin eşofman takımlarının sevme nedeni ise hem günlük hayatlarında hem de evde kullanmasındandır.

608c4e2254ad3bbbfd973a5bae9faafc_1

2- İç çamaşırı takımı

Damat bohçasının olmazsa olmazlarından iç çamaşırı, en az bir tane bulunmalıdır. Genelde çeyize daha sade ve klasik modeller tercih edilse de erkeğin zevkine bağlı olarak renkli iç çamaşırları da kullanılabilir.

13038058-9yAN0Rfp

3- Çorap

Bohçanın arasında en az bir çift çorap da bulunması gereklidir. Çeşitlilik olması açısından kısa ve uzun alınabilir. Hatta son zamanlarda moda olan erkek babet çorapları bile eklenebilir.

toptan-yazlik-erkek-patik-187-49-B

4- Terlik 

Damat terliği olarak adlandırılan rugan veya deri terlikler, damat bohçasında en az bir çift bulundurulmalıdır.

0055025_60170-gunluk-erkek-terlik-siyah_360

5- Kemer

Bohçanın içerisine tercihe bağlı olarak siyah veya kahverengi deri kemerler konulabilir.

0127d25

6- Bornoz

Gelin çeyizinde olan bornoz, damada götürülen bohçada da bulunmalıdır. Bayan ile birlikte erkek bornozları set halinde satılmaktadır.

Kadife Erkek Bornoz&&-119274318

7- Gömlek

Bohçaya konulacak gömlek tercihinde genelde beyaz gömlek tercih edilir. Dilerse bu gömleği damatlığın içine de giyebilir. Açık renkli gömlekler erkeklerde daha bir şık durmaktadır.

F2097_FG1_16SM_01_01

8- Kravat

Çeyizlik damat bohçaya gömleğe uyumlu bir kravat koyabilirsiniz. Kravatın rengi ile gömleğin uyumlu olması önemli noktalardandır.

kravat_modelleri

9- Tıraş makinesi

Damat tıraş olurken tıraş makinesi kullanmayı tercih ediyorsa bohçaya eklenebilir. Fakat jilet ile tıraş olmayı tercih ediyorsa tıraş makinesi yerine jilet takımı da ekleyebilirsiniz.

braun-series-1-130-siyah-tiras-makinesi_u-6

10-Parfüm veya Tıraş Losyonu

Tıraş takımına ek olarak tıraş sonrası kullanabileceği losyonlar bohçada bulundurulabilir. Ayrıca güzel kokulu bir parfümde mutlaka bohçaya eklenmelidir.

83022312974365798572

11- Kol düğmesi

Giyilen gömleklere ayrı bir şıklık ve hava katan kol düğmeleri damada güzel bir aksesuar hediyesi olabilir. Damatlık giyerken de kullanabileceği bu kol düğmeleri damat bohçasında bulundurulmalıdır.

kol-düğmesi-2

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*