Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Merhaba arkadaşlar, yaz aylarında daha bir yoğun olan düğün hazırlıkları git gide temposunu arttırmaktadır. Havaların daha iç açıcı ve cıvıl cıvıl olmasından dolayı  düğünler genelde yazın tercih edilmektedir. Ayrıca tatil dönemi de olması bunun en önemli etkenlerindendir. Sizlerde eğer yazın düğün yapacaksanız veya düğün yapan birine öneri de bulunmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Düğün hazırlıklarının ilk aşamasından sayılan bohça hazırlama hem gelin hem de damat tarafı için geçerlidir. Bazıları düğünden önce bohça yaparken bazıları nişan veya sözden önce yapmaktadır. Yörelere göre gelenekler farklılaşsa da, genel olarak alınması ve yapılması gerekenler hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Bu yazımızda öncelikle damat bohçasına yer vereceğim. Bir sonraki yazımızda ise gelin bohçası hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İşte damat bohçası hazırlanırken alınması gerekenlerin listesi..

Ev Giyim Kıyafetleri

Bohça hazırlarken olmazsa olmazlardan biri de damada alınacak kıyafetlerdir. Düğünden sonra giyebilmesi için bir kaç takım pijama, çorap, iç çamaşırı seti, tişört ve benzeri şeyler alınmalıdır. Pijama seçerken hem günlük hem de gecelik olmasına dikkat etmeliyiz.

34_1

Kişisel Bakım Ürünleri

Günümüz erkekleri artık her erkek ister istemez kendine bakmaktadır. Çünkü etrafındaki bakımlı insanları gördükçe kendisi de bakımlı olma ihtiyacı ister. Damat bohçası dizerken, bohçasının içine tıraş seti,parfüm, deodorant, krem gibi ürünler koymalıyız.

pr_01_147785

Dış Giyim Kıyafetleri

Bu tarz kıyafetler alındığında genelde söz veya nişan da giyilmesi için alınmaktadır. Damadın zevkine ve bedenine uygun bir gömlek, gömleğe uyumlu bir kravat ve her pantolonla rahatça kullanabileceği bir kemer, damat bohçasında mutlaka bulunmalıdır. Bunlara ek olarak, gömleğe uygun bir kol düğmesi de tercih edilebilir. Tabi bu alınacaklar her iki tarafın anlaşmasına da bağlı olmaktadır.

Damat-Gömlekleri-400x300

Ayakkabı ve Terlik

Damat bohçasına konulan ve damada özel şık ve güzel birbirinden farklı terlik modelleri bulunmaktadır. Dışarıda ararken damat terliği diye sorduğunuzda çok şık modeller ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca düğünde veya nişanda giyilmek üzere şık bir ayakkabı da alınmalıdır.

pr_01_31530

Saat

Genel olarak gelinin anne ve babası tarafından, damada takılacak olan saat, damat bohçasının içinde de yer alabilir. Damada yaraşır şekilde şık metal veya altın kaplama bir saat alabilirsiniz.

kolsaati

Diğer Ürünler

Damat bohçasının içine konulacak olan diğer ürünlerin başında cüzdan yer almaktadır. Bir kadın için çanta ne demekse, erkekler için de cüzdan bir o kadar önemlidir. Ayrıca ek olarak mendil, seccade ve havlu da damat bohçasına konulması gereken eşyalardandır. Havlu genellikle süslemeli ve el oyası olup, kayınvalideye de verilebilir. Hatta dilerseniz damadın kardeşlerine, annesine, babasına, dedesine ve nenesine de çeşitli hediyeler alınabilir.

6715695393644_3_org_zoom

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*