Daha Canlı ve Kıskandıran Kıvırcık Saçlar

 

Kıvırcık saç kolay gibi görünse de, kıvırcık saça sahip bayanlar iyi bilirler ki, aslında hiç de kolay değildir. Kıvırcıkların bozulması her an beklenen bir durumdur ve kremler dayanmaz. Ayrıca kıvırcık saçlı bayanlara genel olarak da ne kadar da kolay, iki ıslat çık denilen klasik bir cümle vardır ve ne yazık ki bu durum böyle değildir. Kremler çoğu zaman çare gibi görünse de, çok fazla kremin saça zarar verdiği de bilinmekte olup kullanımını azaltmak gerekir.  Saçlar kırılgandır ve her daim onlara iyi bakmak gerekir. Bu noktada saça nasıl davranmak gerekir, neler yapılmalı, özellikle kıvırcık saç için nasıl bir bakım uygulanmalı, bunlar hakkında birkaç detay bilmeniz faydalı olacaktır.

 

Şampuan ve saç bakım kremi

Öncelikle kıvırcık saçlar, diğer saç tiplerine göre daha da kurumaya meyillidir. Bu yüzden buna göre hareket edip uygun saçımıza uygun şampuan ve uygun saç kremini kullanmalıyız. Şampuan tipi olarak da bitkisel özlü şampuanlar seçerek, biraz olsun yıpranmayı engelleyebiliriz. Saçların daha dolgun ve canlı durması için de bakım yağı tarzı ürünleri de tercih edebilirsiniz.

  • Çok sık şampuan kullanmamanız saçın kurumaması açısından, saç kesiminizi aksatmamanız da saçın beslenmesi açısından faydalı olacaktır.
  • Saçın nemi kaybetmemesi adına duşta, şampuanladıktan sonra saçları sıcak su yerine soğuk suyla durulayabilirsiniz. Böylece elektriklenmeyi engelleyerek istediğiniz görünüme kavuşacaksınız.
  • Ardından duş sonrası havluyla saçlarımızı yıpratmadan yavaşça, narin hareketlerle kurulamalıyız.

 

Kurutmaya dikkat

Özellikle kıvırcık saç nemini kaybederse şekli hemen bozulur, bunu önlemek adına saçınızı kurutma makinesiyle kuruyasıya kadar kurutmayın. Eğer uygun hava koşulları da varsa bırakın kendi kendine kurusun. Fakat kış ayları bunun için pek uygun değildir, soğukla birlikte üşütebilirsiniz. Bu durumda ise ilk önce kendi biraz kurusun nemini hapsetsin sonra kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz. Hatta kıvırcık saçlar için aparat olan difüzörlü saç kurutma makineleri kullanabilirsiniz, bu aparat ile bukleleri açmadan kurutma sağlarsınız. Bir de çok sıcak hava kullanmamanız gerekir, ılık hava ile kurutmanızın da saçlarınıza etkisi olacaktır.

 

Doğal bakım yağları kullanın

Sadece kıvırcık saçlar için değil tüm saç tipleri için badem yağı saçlara iyi geldiği bilinmektedir. Kıvırcık saçlar için de yağların yanında ayrıca balın da etkisinin olduğu görülmüştür. Hatta bal ile jojoba yağını karıştırıp rahatlıkça duştan önce saçınıza uygulayabilirsiniz. Duşta da iyice şampuan ve bol su ile arındırarak duş sonrası bakımı yaptıktan sonra sonucu en kısa zamanda göreceksiniz.

 

Düzleştiriciden uzak durun

Düzleştirmek aşırı bir ısı kullanımı olduğundan tüm saç tiplerine zarar verir özellikle kıvırcık saçın yapısını bozarak saça zarar verir. Güzel kıvırcığını korumak istiyorsanız düzleştiricilerden kaçınmanız gerekmektedir. Köpük kullanımı ile güzel görünüm elde edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!