Corona Virüsünden Nasıl Korunurum

Bütün dünyayı alarma geçiren bir virüsten bahsediyoruz. Ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın bütün ülkelerini alarma geçiren Corona virüsünden kurtulmanın yolları nelerdir? Bu soruyu sizler için araştırdık bütün cevapları yazımızda gizli…

Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan bu virüs çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Yayıldığı ülkeler ve günlük kaybedilen canlarla ilgili bir rakam vermenin pek mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü her geçen gün bu sayı kontrol edilemez bir şekilde artış gösteriyor. Aslına bakılırsa Wuhan şehri daha önce pek çok virüs ve hastalığında yayıldığı bir nokta olarak dikkatleri üzerine toplamakta! Haber bültenlerinde virüs neyden bulaştı? Gibi sorular tartışılırken bir yandan da virüsten kaçınma yöntemlerini sıklıkla konuşur olduk.

Virüsten Korunma Yöntemleri Nelerdir

Bu virüsü grip virüsü gibi bir aşı ile korumaya almak şu an için ne yazık ki mümkün değildir! Bir aşısı veya bir ilacı olmadığı için net bir korunma yöntemlerinden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Her ne kadar bazı haberlerde ciddi anlamda ilaç ve aşılarla ilgili çalışmaların devam ettiğine dair izlere rastlanmış olsa da bu konuda netlik bulunmamaktadır. İlerleyen dönemlerde bu virüsün bir ilacı bulunursa korkulacak bir virüs olmaktan çıkar mı net olarak bilinmiyor.

Virüs Nasıl Ortaya Çıkıyor – Semptomları Nelerdir

En son alınan haberlere göre bu virüsün kuluçka süresinin 24 güne kadar uzadığını çok duyar olduk. Üst solunum yolları enfeksiyonuna benzerlik gösteren corona virüsünün semptomları ise çoğunlukla; boğaz ağrısı ve öksürük ile kendini gösteriyor. Bunun yanı sıra grip veya nezle ile karıştırılabilecek şekilde baş ağrısı ve ateş ortaya çıkıyor. Çoğunlukla yüksek ateşte bu semptomlar arasında yer alıyor. Hatta bizlerde termal kameralar yardımıyla hastalar tespit edildiğini biliyoruz. Son dönemlerde ülkemize yurt dışından gelen misafirler için termal kamera sistemlerinin yaygın bir şekilde kurulduğunun haberleri de daha önceleri yapılmıştı.

Korunmak İçin Ne Yapmalıyız

Öncelikle bu virüs ile mücadele ederken bağışıklık sisteminizi güçlendirmemiz gerekiyor. Gün içerisinde defalarca kez ellerimizi ağzımıza ve burnumuza götürdüğümüz için söz konusu virüsün normalden daha hızlı yayılmasına da zemin hazırlıyoruz. Bu sebeple korunmanın ilk basamağı olarak bağışıklık sisteminin kuvvetli tutulması ve ikinci basamak olarak da kişisel hijyene dikkat edilmesi son derece önemli bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Gün içerisinde toplu taşıma araçlarında veya insanlarla daha çok temas ettiğimiz alanlarda maske kullanımı ve ellerin düzenli olarak yıkanması bu virüs ile temas etme olasılığımızı bir hayli düşürecektir.

Virüslerle Mücadele Ederken

Genel anlamda virüslerle etkili bir şekilde mücadele etmek için tüm bunları parça parça yapmanın büyük önemi bulunuyor. Düzenli olarak vitamin alınması, uyku süresi ve kalitesine dikkat edilmesi, kişisel hijyene önem gösterilmesi ve maske kullanımı virüslere karşı vücudunuzun güçlü kalmasını sağlayacaktır.

Kurtulanlar Var mı

Her ne kadar bizler bu virüsün aldığı canlarla ilgili haberler yapmaya alışık olsak da bu virüsten kendi başına kurtulan pek çok insan bulunuyor. Şu an için güncel verilere göz attığım zaman 700’e yakın kişinin kendi kendine bu virüsten kurtulduğunu görmek mümkün oluyor. Bu biraz önce altını çizdiğimiz başlıklarla mümkün olan bir seçenek olarak dikkatleri üzerinde topluyor.

Bu virüs ile ilgili yeni bir gelişme yaşandığında ve/veya tedavi geliştirildiğinde bu yazıyı güncelleyeceğim. Elimden geldiğince rakam vermemeye çalıştım çünkü virüs çok büyük bir hızla kendini yenileyip yeni canlar aldığı için bu rakamlar pek bir anlam ifade etmemeye başlıyor.

Farklı konu başlıkları hakkında merak ettikleriniz için yorumlar bölümünü kullanmayı ve kadın forumu bölümüne üye olmayı unutmayın. Sağlıkla kalın…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*