Çok Saçım Dökülüyor Ne Yapmalıyım

Farklı nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkan saç dökülmesi, kadınların en hoşnut olmadığı durumlardan biridir. Kadınlar için saçları her şeyden önce gelir ve vücutlarında en çok değer ve önem verdikleri kısımlar saçlarıdır. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak tel tel dökülen saçlar, kadınlar için neredeyse işkence görmek gibi bir şeydir. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz kadın forumu konusuna göz atabilirsiniz. Çok saçım dökülüyor sebebi ne olabilir? hakkında genel bir neden göstermek gerekirse stres saçların dökülmesinde en etkili silahtır. Bu nedenle saç dökülmelerine karşı önlem almanın ilk yolu stresten uzak durmaya çalışmaktır. Tabi saç dökülmeleri sadece strese bağlı değildir. Stres dışında dökülmelerin ortaya çıkmasına neden olan başka etkenler de bulunur.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir

Kadınlar için hangi yaşta olurlarsa olsunlar, yaşanan saç dökülmesi oldukça stresli ve travmatik bir süreç olarak yaşanır. Genel olarak bakıldığında kadın, erkek ve çocuk herkesin saçı belirli oranda dökülür. Buna duş esnasında ve sonrasında tanık olmak mümkündür. Ancak can sıkıcı olan aşırı dökülme ve nedeni bilinmeyen dökülmedir. Bu nedenle nedenlerinin tam olarak bilinmesi ve buna göre önlemler alınması gerekir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında en can alıcı faktörün stres olduğunu belirtmiştik. Şimdi, hem stres hem de diğer nedenler üzerine biraz açıklayıcı bilgiler vermeye çalışalım.

  1. Strese bağlı saç dökülmesi

Stres, bedensel ve duygusal olmak üzere iki farklı şekilde incelenir. Bedensel stres olarak hastalık, ameliyat ya da grip dönemi gibi örnekler verilebilir. Bunlardan herhangi bir dönemi yaşayan kadınlarda bedensel stres görülmesi muhtemeldir. Yaşanan bedensel stres dönemlerinden dolayı saç diplerinde zayıflamalar ve güçsüzleşmeler görülür. Bunun ardından ise olan yine saçları olur ve belirgin derecede dökülmeler meydana gelir. Ancak beden üzerinde var olan stres kalkmaya başladıkça saçların eski haline dönmesi muhtemeldir. Bu nedenle bir de saçlarınızın dökülmesi ile kendinizi daha fazla strese sokmamalı ve stresten uzak kalmaya özen göstermelisiniz.

Diğer yandan stres çeşitleri arasında bir de duygusal stres yer alır. Duygusal stres de saç dökülmesinin nedenleri arasında karşımıza çıkar ve aynı şekilde duygusal açından da stresten uzak kalınması önemlidir. Ancak bedensel stres kaynaklı saç dökülmelerinde olduğu gibi duygusal stresten dolayı oluşan saç dökülmeleri de geçicidir. Dermatologlar bu dönem içerisinde yaşanan stres nedeniyle saçlarda dökülme meydana gelmesinin geçici olduğunu ifade etmektedir.

  1. Gebelik Kaynaklı Saç Dökülmeleri

Gebelik dönemi de saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Hamilelik dönemlerinde kadınlarda saç dökülmesi oldukça sık görülen bir durumdur. Bunun en önemli nedeni hormonların değişim göstermesi ve buna kaynaklı vücutta yaşanan değilim süreçleri olmaktadır. Hormonlar, gebelik döneminde kadınların neredeyse her anlamda daha önce yaşadıkları bir döneme girmelerine neden olur. Vücut ve duygusal yapı baştan aşağı değişir ve birçok konuda hassas hale gelir. Daha önce sorun yapılmayacak bir konu gebelik döneminde kadınsal duygulara bağlı olarak çok ciddi bir soruna dönüşebilir. Görüldüğü gibi gebelik dönemi kadınlarda ciddi değişikliklerin yaşandığı önemli süreçlerden biridir. Bu nedenle böyle bir dönemde saç dökülmeleri de oldukça sıl görülen bir durumdur.

Diğer yandan doğumdan sonra meydana gelen saç dökülmeleri de aynı kategoride değerlendirilebilir. Ancak doğrum sonra 1-2 ay içerisinde dökülen saçlar geri gelir ve saçlar eski görünümüne kavuşur. Ayrıca hamilelik döneminde saç dökülmesini azaltmak için bazı yöntemler uygulamanızda fayda vardır. Bunlardan biri organik saç şampuanı kullanmanızdır. Diğeri ise beslenmenize dikkat etmek ve en az iki günde bir saçlarınızı yıkamaktır.

  1. Genetik Faktörlere Bağlı Saç Dökülmesi

Genel anlamda bakacak olursak saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Bu konuda etkili olan genler anne ve babadan kalanlardır. Ayrıca genetik faktörler nedeniyle yaşanan saç dökülmesi durumlarında maalesef yapacak çok fazla bir şey bulunmamaktadır.

  1. Beslenme Kaynaklı Saç Dökülmeleri

Dengeli beslenme saçların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle saçlarınızın dökülmemesi için her zaman dengeli beslenmeye dikkat etmeli ve gerekli besinleri düzenli olarak almalısınız. Ani kilo verildiği ve hayvansal yağların ağırlıklı olduğu beslenme durumlarında saçların güçsüzleşmesi ve bunun ardından dökülmesi olasıdır. Vücutta yaşanan demir, çinko, protein ve B gurubu vitaminlerinin eksikliği gibi süreçlerde saçlar belirgin bir şekilde dökülmeye maruz kalır. Bu nedenle beslenme saçların sağlığı açısından önemlidir ve düzenli beslenme alışkanlığı edinmek gerekir.

  1. Sağlık Problemlerine Bağlı Saç Dökülmesi

Sağlık problemlerinde saç dökülmesine neden olan en ciddi hastalık tiroit bezleri kaynaklık rahatsızlıklardır. Eğer vücutta tiroit hormonu uygun oranlarda salgılanmazsa saç dökülmesi ortaya çıkar. Ayrıca sadece saçlar değil, tırnaklarda kırılma ve deri dökülmeleri de tiroit hormonu kaynaklı hastalıklar arasında yer alır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kadınların bir an önce tiroit hormonu salgısını düzene sokacak tedavi altına girmeleri gerekir. Çünkü devam eden süreçte saçlar sürekli dökülme ile karşı karşıya kalır.

  1. Sık Saç Şekillendirme Nedeniyle Saç Dökülmesi

Saçların en büyük düşmanlarından biri şekillendirici ve düzleştiricilerdir. Aşırı ısıya maruz kalan saçlar, güçsüz bir yapı kazanır ve bunun ardından dökülmeler meydana gelir. Ayrıca bu dökülme öncelikle kırıkların oluşması ile başlar ve daha sonra tamamen dökülme safhasına ulaşır. Diğer yandan sık boyama yapmak da saç dökülmesinin nedenleri arasında karşımıza çıkar. Kimyasal içerikler saçlara önemli ölçüde zarar verir ve bu nedenle saçların sık sık boyanması tavsiye edilmez. Bu nedenle saçlarınızı yüksek ısı ile şekillendirmek yerine doğru bir fırça ya da tarak seçerek şekil verme yoluna gidebilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgiyi kadın forumu bölümünden bize danışabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*