Çocukların Meslek Seçmesine Nasıl Destek Oluruz

Çocuğunuzun geleceği üzerinde titizlikle düşünmeniz gereken bir konudur. Bu sebeple onun gelecekteki meslek seçimi çok önemli bir sorundur. Bu sebeple doğru adım atmanız gerekir, çünkü çocuğunuzun başarılı bir birey olup olmayacağına veya tüm hayatı boyunca onun doğru seçim yapıp yapmadığını düşünmesine bağlıdır. Çocuğunuzun gelecek planında, hareket edeceği yönü seçerken neyle başlayacağınızı anlayalım.

Bugün, çocuğunuzun davranışlarına karşı çıkmanız muhtemel birçok klişe var. Bunların bazıları uzmanlar tarafından da kabul edilirken büyük bir çoğunluğu klişe ebeveyn tepkisi olmanın ötesine geçemiyor.

Ben Daha İyisini Bilirim Yaklaşımı

Birçok ebeveyn, fikirleri doğrultusunda veya bazı mesleki kazançlar nedeniyle, çocuklarına hangi mesleği seçmesi gerektiğini dayatır. Şüphesiz, tanıdıklarınız arasında, bir oğlan ya da kız, çocuk ebeveynlerinin sıklıkla size tavsiyesi üzerine, “altın bileziğin olsun” anlayışını direttiğini söyleyebiliriz.

Bazı ebeveynlerde kendi çalıştığı işlerinden memnun olmadıklarını ve yıllarca Pazartesi’den Cuma’ya sevilmeyen işlerde devam etmek zorunda kaldıklarını söylemişlerdir. Bu sebeple çocukların girecek olduğu yüksek öğrenim kurumuna konu gelince çeşitlilik bir hayli artar. Aman benim kızım doktor olsun, mühendis olsun, öğretmen olsun yaklaşımları çoğunlukla çocuğun fikir sorulmaksızın alınan kararlardır. Bu kararların çok büyük bir çoğunluğu, çocuğunuz için önemsiz olacaktır. Çünkü o yetişkinliğe ulaştıktan sonra, kendi isteğine yönelmek isteyecektir. Ona baskının dozunu artırırsanız kendi başına tercihler yapamayacaktır.

Ebeveynlere tavsiye: çocuğunuzun kendi başına meslek seçmesini engellemeyin. İlgi alanlarını ve hobilerini dikkate alın, çünkü ilkokuldaki birçok modern çocuk bu hayatta ne istediklerini biliyor. Çocukları tüm çabalarında destekleyin, çocuğunuz kendinden emin olsun. Bu sayede o iyi bir sonuç almayı hedefleyecektir.

Bu Konuda Uzmanlara Danışalım – Kararlarımızı Beraber Alalım

Doğru mesleği seçmek için çocuğun neye yatkın olduğunu belirleyecek birkaç farklı testten geçmesi gerektiğine dair bir görüş vardır. Aslında, hangi mesleğin çocuğunuz için doğru olduğunu anlamak için yaklaşık bir düzine farklı testten geçmeniz gerekir. Henüz ülkemizde buna benzer testler çok yoğun olarak uygulanmıyor. Bu sebeple doğru eğitim kuruluşlarından ve uzmanlardan destek almayı deneyebilirsiniz. Büyük olasılıkla, sonuç beklediğiniz gibi olmayacak ve seçiminize daha fazla karışıklık katacaktır.

Peki ne yardımcı olacak? Bugün, birçok üniversite ağda açık dersler yayınlamaktadır, bu sayede çocuğunuz neyle ilgilendiğini ve kim olmak istediğini anlayabilecektir. Onu gözlemlemek ve onunla konuşmak onun hangi mesleğe yönlenmek istediğini daha net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Bu Konuyu Tamamen Onun Tercihine Bırakıyorum

Popüler meslekler hakkında birçok fikir bize televizyon ve internet tarafından dayatılıyor. Yani, çocuk istenen faaliyet alanları hakkında sadece TV ekranından, bazı programları dinlerken veya film izlerken bilgi alır. Bunun dışında internette youtube videoları da önemli bir etmen olarak ön plana çıkabilir. Bu nedenle, bir okula girmeden önce bile, bir deneyim kazanmak ve ihtiyaç duyup duymadığını belirlemek için bir çocuğun staj yapması çok önemlidir.

Görerek Öğrenmeli

Bir öğrencinin bir kuruluşun çalışmasını içeriden görebilmesi için birçok okul, meslek okullarıyla buraları ziyaret etmektedir. Dilerse çocuklarınız farklı meslek grupları ile ilgili kararını vermek üzere kendini yönlendirebilir.  Sonuç olarak, çocuğun yönetmen, mühendis, doktor, esnaf, yaşam koçu, sanatçı vb. olması buralarda gösterdiği ilgiye göre belirlenebilir. Tabi ki küçük yaşlarda buralarla ilgili net bilgi almak burada yazıldığı kadar kolay olmayacaktır. Böyle bir çocuğun motive edilmesine gerek kalmayacak ve kendiliğinden doğru işe yönlenecektir. Bir bakıma, kendisi hangi mesleğin kendisine en uygun olduğunu anlamış olacaktır…

Kendi Hatalarınızı Çocuklarınıza Dayatmayın

En büyük hatamız hayatta başaramadığımız konuları çocuklarımızdan istememizdir. Ben başarılı olamadım, ben doktor olamadım düşüncesi çocuğunuzu boğacak bir düşünce haline gelecektir. O sebeple kendi hatalarınızı çocuklarınıza baskı olarak uygularsanız onu çok üzersiniz ve bu uzun vadede büyük bir problem olarak ortaya çıkacaktır.

Nasıl ki siz bu hayatta bazı hataları kendiliğinizden öğrendiyseniz çocuklarınızda aynı şekilde hayattan öğrenmeleri gereken konuları bu şekilde öğrenebilirler. Bu konuda onu desteklemeli ve bu duruma uygun bir adım atmayı denemelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*