Çocuklarda Konuşmayı Ne Etkiler

Öncelikle şu konu başlığı hakkında hatırlatma yaparak yazıma başlamak isterim. Çocuklarda konuşma dikkatli gözlemlenmesi gereken ve bir doktorun aralıklarla bilgisine danışılması gereken bir konudur. Bu sebepten öncelikle bir doktordan destek almanızı tavsiye ederiz.

Daha önce, çocuklarda konuşma döngüsü üzerinde bir yazı hazırlamıştık. Şimdi ise çocuklarda konuşmayı olumsuz yönde etkileyen faktörlere değinmek isteriz. Bilindiği gibi pek çok otorite çocukların on sekiz ayda konuşmaya net bir adım attığını ve dört yaşında bu gelişmeyi büyük bir hızla tamamladığını belirtir. Bazı durumlarda ise çocuklar ne yazık ki konuşamaz.

Çocuklarda Konuşmayı Etkileyen Olumsuz Faktörler

Genellikle internet üzerinde sanki aynı kalıptan çıkmış gibi birbiri ile benzerlik gösteren bilgilerin dolaştığını görürüz. Bunlar arasında dilerseniz burada bulunan kaynaklara kendiniz bakabilirsiniz. Ben aşağıda yer verdiğim faktörleri daha çok internet üzerinden araştırarak bulmaya çalıştım. Bunu için de yerli sitelerden daha çok yabancı siteleri kendime referans almak durumunda kaldığımı belirtmek istiyorum.

Anatomik Bozukluklar

Genellikle dil ve boğaz da meydana gelen bozukluklar, küçük yaşlarda fark edilmemesi durumunda çocukta konuşma yönünde aksaklıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu durumun erken fark edilmesi duruma müdahaleyi kolaylaştırır. Öncelikle doktorunuza başvurmanız çocuğunuzun geleceği açısından hayatidir.

İşitme Kaynaklı Sorunlar

Özellikle kulakta meydana gelen sorunlar neticesinde çocuklar işitme sorunları yaşıyorsa duymayı etkileyici etmenler bir aradadır. Bu da uzun veya kısa vadede konuşmayı oldukça önemli bir şekilde etkileyebilir. Bu durumda işitme bozukluğunun derecesinin ortaya çıkarılması ve müdahale edilmesi de kısa süre içerisinde sağlık konuşma sağlanması açısından önemli olabilir.

Diğer Duyusal Bozukluklar

Özellikle son dönemlerde yapılan araştırmalar görme duyusunda zayıflık olan çocukların, konuşma başta olmak üzere diğer faaliyetlerini geç yaptıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu durumun da tespiti konuşmanın sağlanması açısından önemli olmaktadır.

Zihinsel ve Nörolojik Sorunlar

Bir de son dönemlerde yapılan araştırmalar net bir şekilde göstermiştir ki, o da sıkı iletişimin bulunduğu ortamlarda büyüyen çocukların düzgün kelimeler kullanarak hızlı bir şekilde konuşmasının önünde herhangi bir engel bulunmadığıdır. Aynı şekilde ikiden fazla dili aynı anda öğrenen ve bu ortamlarda büyüyen çocuklarda da durumun daha farklı olduğu ve öğrenme evresinin bir hayli yavaş işlediği de ortaya çıkarılmıştır.

Eğer çocuğunuzun uygun zaman diliminin dışında duymayı ve/veya diğer temel faaliyetlerini yapmakta geciktiğini düşünüyorsanız uygun müdahaleyi yapması için erkenden doktora götürmenizde hayati bir önem bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*