Cinsel İlişkide Nasıl Hamile Kalınmaz

Son zamanlarda hamile kalma, kalmama, kalamama gibi sorunlar ile ilgili çok fazla yorum gelmeye başladı. Hamilelik konu başlığı hakkında forum bölümünde çok fazla içerik ve yoruma yer veriyoruz. Yine de sizin için yeterli olmayınca ve çok fazla yorum gelmeye başlayınca buradan da yazalım istedik.

Nasıl Hamile Kalınmaz

Hamile kalmamak için birçok farklı yöntem uygulanır. Ancak öncelikle hamile nasıl kalınmaz? Sorusunu cevaplamadan önce hamile nasıl kalınır? Sorusuna cevap bulmak gerekir. Şimdi hamile kalmak için yumurtalığın ve rahmin hangi evreler içinde olması gerekir? bunlara bakalım.

Nasıl Hamile Kalınır

Kadınlarda adet döngüsü 25 ve 35 günler arasında değişiklik gösterir. Her ay tekrarlanan bu döngü kadından kadına farklılık gösterebilir. Hamile kalmak içinse yeni adet döngüsünün başlaması gerekir. Yani buna bir anlamda kadında regl döneminin bitmesi de denebilir. Yeni adet döngüsü başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama gerçekleşmeye başlar. Yumurtlama, olgun hale gelen yumurta hücresinin yumurtadan ayrıldığı zaman olarak tanımlanır. Yumurtlama gerçekleştikten sonra yumurta hücresi kendisiyle aynı adı taşıyan yumurta kanalından rahme taşınır. Yumurtlamanın ardından yumurta hücresinin rahme ulaşması ise 4 – 5 gün kadar sürer. Bu sürenin sonunda rahme ulaşan yumurta hücresi artık döllenmek için hazır hale gelmiş demektir. Yumurta hücresi döllenmek için hazır olduğu rahim içinde cinsel ilişkiye girilir ve erkek sperm hücreleri rahimdeki yumurtayı döllerse kadın hamile kalır. Cinsel ilişkide boşalan erkeğin spermleri vajinadan içeri girer ve buradan rahme kadar ulaşırsa hamile olma ihtimali oldukça yüksek seviyelere çıkar.

Nasıl Hamile Kalınmaz

Hamilelik konusunun nasıl gerçekleştiğini açıkladıktan sonra şimdi nasıl hamile kalınmaz? buna bakalım. Hamile kalınmayacağı evrelerin başında regl dönemi gelir. Kadın regl dönemindeyken rahim içerisinde yumurta döllenmesi hemen hemen imkansızdır. Döllenmeye yumurta ve mukoza zarı adet döneminde dışarı atılan kanla beraber vücut dışına atılır. Bu şekilde hamile kalma imkanı maalesef mümkün değildir. Çünkü hamile kalmak için öncelikle rahim içindeki yumurtanın döllenmesi gerekir. Bunun yanında regl dönemine çok yakın zamanlarda girilen cinsel ilişki de hamile kalmanın önüne geçer. Çünkü çok yakın bir zamanda başlayacak olan regl dönemi yumurtanın ve mukoza tabakasının dışarı atılmasına neden olacaktır.

Hamile Kalmaktan Korkuyorum Ne Yapmalıyım

Cinsel ilişki sonrasında hamilelik konusunda dikkat etmek ve hamile kalmak istemiyorsanız, bunun için birtakım önlemler almalı ve bu şekilde cinsel ilişki içerisinde bulunmalısınız. Aslında önlem alacak kişi sadece kadın değildir. Bu konuda erkekte en az kadın kadar sorumludur. Bu nedenle bir çift olarak cinsel ilişki yaşamak istiyorsunuz ve aynı zamanda gebe kalmamayı düşünüyorsanız bu konuda hem erkek hem de kadın üzerine düşeni yapmalıdır. Cinsel ilişki sonrasında hamile kalmamak için ilk dikkat edilmesi gereken erkek spermlerinin kadın vajinası içerisine bırakılmamasıdır. Bu yöntem hamile kalmayı önlemenin ilk ve asıl şartı olarak karşımıza çıkar. Bunların yanında ise bazı korunma yöntemleri de aynı şekilde gebeliği önleme yöntemleri olarak görülür. Genelde kadın tarafından uygulanan yöntemler arasında erkeği de ilgilendiren kısımların olduğunu söylemek mümkündür.

Hamilelik Korunma Yöntemleri Nelerdir

Hamilelik önlemek için korunma yöntemleri bariyer yöntemler olarak karşımıza çıkar. Yani erkek spermlerinin kadın yumurta hücresine ulaşmaması için arada bariyer kurulur ve bu sayede spermlerin yumurta hücresine ulaşmasının önüne geçilir. Şimdi bu yöntemleri sırayla listeleyelim.

  • Prezervatif
  • Kadın prezervatifi
  • Diyafram
  • Doğum kontrol hapı
  • Vajinal halka
  • Gebelik önleyici bant
  • Hormonal IUD
  • Gebelik önleyici implant
  • Gebelik önleyici enjeksiyon

Yukarıda yer alan her bir madde gebelik önleme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Perzervatif ve doğum kontrol hapları hemen hemen herkesin bildiği yöntemler arasında yer alır. Bunun yanında düşük oranda da olsa bazılarının kadın prezervatifi konusunda bilgi sahibi olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak diğer yöntemler konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Ama bu yöntemlerden her biri hamilelikten korunma yöntemleri olarak karşımıza çıkar ve koruma konusunda oldukça etkili yöntemlerdir.

Bazılarını sizler için açıklamaya çalışalım. Diyafram, kadın vajinasında en dip kısma kadar yerleştirilir. Rahim kanalının ağzına kadar itilir ve burada erkek sperm hücrelerinin rahme girmesini engeller. Takılması kadınları biraz uğraştırabilir, ancak cinsel ilişkide prezervatif kullanmak istemeyenler için ideal bir yöntemdir.

Gebelik önleyici bant, vücuda yapıştırılarak kullanılır ve gebelik önleyici etkisi ile hamile kalmanın önüne geçer. Nasıl etki ediyor diye düşünenler olabilir? Gebelik önleyici bandın etkisi hamilelik için doğum kontrol hapları içerisinde yer alan ve aynı olan iki hormonu içermesiyle gerçekleşir. Takılan bant en az 1 hafta kadar vücutta kalır ve eğer gebe kalınmak istenmiyorsa 2. hafta da tekrar takılması gerekir. Ya da gebelik hiç düşünülmüyorsa adet dönemi hariç diğer günlerin takılması hamile kalmamak adına şarttır.

Hormonal UID yöntemi de aynı şekilde sperm hücreleri önünde bariyer görevi yapar ve erkek sperm hücrelerinin yumurta hücresine ulaşmasını engeller. Rahim ağzında yer alan mukoza zarına ulaşmayı önleyen Hormonal UDI, ayrıca yumurta hücresinin aşılanmasında da önleyici görev üstlenir. Yöntemin uygulanması doktor ya da uzman bir jinekolog tarafından yapılır ve adet döngüsü başladıktan sonra ilk 7 gün içerisinde kadının rahmine yerleştirilir. Ortalama 5 yıl kadar etkileri süren Hormonal UID en fazla 5 yıl sonra kesinlikle değiştirilmesi gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*