Çin Takvimi

Çin Takvimine göre Cinsiyet Belirleme

Çin takvimi, bundan 700 yıl önce Çin halkı tarafından kullanılan ve bebeğinizin cinsiyeti hakkında bilgi verebilen bir takvimdir. Bu takvimin doğruluk payının yüzde 80 gibi bir oranda olduğu konuşulsa da, bilimsel olarak doğruluk payı hâlâ bilinmemektedir. Bu takvim, anne ve baba adaylarının bebeklerinin cinsiyetini erken zamanda hesaplamak için kullandıkları bir yöntemdir. Bebeğin cinsiyeti kesin olarak ultrason ile belirlenmektedir. Ancak ultrason bile bazen yanılma payına sahiptir. Ayrıca bebeğin kesin cinsiyetinin belirlenebilmesi için 15. Haftasını doldurmuş olması gerekir. Bebeklerinin heyecanı ile sabırsız olan anne babalar, cinsiyetini erken öğrenmek ve ona göre, bir an önce hazırlık yapmak isterler.

Bunun için başvurdukları en popüler yöntem ise Çin takvimidir. Çin takvimi otomatik cinsiyet hesaplama yapmak için bu formu doldurun.

Çin Takvimi hesaplama nasıl yapılır

Çin takvimi hesaplama nasıl yapılır

Çin takviminde hesaplama yapabilmek için çeşitli internet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu sitelerde bir hesaplama aracı yer alır. Bu hesaplama aracı için ihtiyacınız olan bilgiler;

  • Annenin yaşı
  • Gebeliğin başladığı ay

şeklindedir. Çin takviminde cinsiyet hesaplaması yapabilmeniz için en az 18 yaşında, en fazla ise 45 yaşında olmanız gerekir. Böylelikle çin takvimine göre bebek cinsiyeti öğrenebilirsiniz.

Örnek yaş hesaplama yapılışı

  1. Örnek; 1987 yılında ve 14 Ocak’ta doğmuş olan bir annenin 2016 yılında hamile kaldığını varsayalım. Bu annenin yaşı 29’dur. Çin takvimine göre ise 29 Ocak’tan önce doğduğu için yaşına +2 eklenir. Yani annenin yaşı 29 + 2 = 31’dir. Buna göre hangi ayda gebe kaldıysanız o aya göre bebeğinizin cinsiyetini hesaplayabilirsiniz.
  2. Örnek; 1998 yılında 20 Şubat’ta doğmuş olan bir annenin yaşı 18’dir. 28 Ocak tarihinden sonra doğmuş olduğu için yaşına +1 eklenir ve takvim üzerinde 19 yaşındaki aya denk gelen cinsiyet, bebeğinin cinsiyetini verir.

Çin takvimi hamilelik planlama için hesap yaparken yaşlar yukarıda anlatılan biçimde hesaplanmalıdır.

Çin takvimi hangi dönemde kullanılmalıdır?

Çin takvimi genellikle 15 haftadan küçük olan bebeklerin cinsiyetini öğrenmek için kullanılmaktadır. Ancak önemli olan, ultrason yoluyla cinsiyetin öğrenilmesidir. Bu nedenle bu takvimin eğlence amaçlı kullanılması, fallardan farklı olarak görülmemesi ve gerçek cinsiyetin ultrason ile öğrenilmesi tavsiye edilmektedir.

Bebeğin cinsiyeti, Çin takvimi ile planlanabilir mi

Çin takvimi, bilimsel geçerliliği olmayan bir takvimdir. Sadece Çin halkı tarafından inanılan bu takvim, onlar tarafından bile eğlence amaçlı kullanılmaktadır. Ancak günümüzde kız yada erkek olan pek çok çift, bu takvimdeki aylarda yer alan cinsiyete göre ilişkiye girerek, bebeğinin cinsiyetini belirlemek ister. Bunun mümkün olmadığının bilincinde olsalar da, yine de umut etmek insanın doğasında vardır. Bunun sonucunda, bebeğinizin cinsiyetini Çin takvimine göre kesin olarak belirleyemezsiniz ve planlayamazsınız. Ancak inanıp inanmamak sizin elinizde.

Çin takvimini ortaya çıkışı ve kullanıldığı alanlar

Çin takvimi, çok uzun yıllar önce Çin’de ortaya çıkmış olan bir takvimdir. Bu takvimi tüm Uzak doğu ülkelerinin, çok uzun yıllar boyunca kullandığı bilinmektedir. Bu takvimin ortaya çıkış tarihi, Çin imparatorluğunun ilk kurulduğu yıllara dayanır. Çinlilerin bu takvimi kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Kısa süre içerisinde gerçekleşebilecek olaylar
  • Kişiler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
  • Bebeklerin cinsiyetinin belirlenmesi
  • Uzun süreli kehanetlerde bulunmak

Çin takvimi halk üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur ve kahinler, imparatordan çok daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Bu durumun bir tehdit olduğunu düşünen imparatorlar ise, bu takvimi kullanmayı yasaklamışlardır. Ancak halk bu yasağı kabul etmemiş ve belirli bir süre geçtikten sonra tekrar kullanmaya başlamıştır. Hatta bu takvim, farklı kültürlere ve farklı çevrelere de yayılmıştır.

Şu anda kullanılan Çin takviminin orijinal olmadığı, bu nedenle de kesin sonuç vermediği düşünülmektedir. Asıl olan takvim Pekin’de bulunan bir kütüphanede yer almaktadır. Asıl takvimin doğruluk payının %80 gibi bir oranda olduğu söylentileri vardır. Bu takvim uzun yıllar boyuca, kadınlar tarafından bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek ve cinsiyetlerini planlayabilmek için kullanılmıştır.

Çin takviminde yer alan bilgiler nelerdir

Çin takviminin sol tarafında 18’den başlayan ve 45’e kadar devam eden sayılar, üst tarafta ise Ocak’tan başlayan ve Aralık’a kadar devam eden aylar bulunur. Bu bilgilerin arasında kalan kısımlarda ise aylara ve yaşa göre bebeğin kız ya da erkek olduğuyla ilgili bilgi verilir. Çin takvimi bebek cinsiyeti öğrenme metodu bu şekilde işlemektedir. Bu takvim yardımıyla bebeğinizin cinsiyetini kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Çin Takvimi

Çin takvimi yaş hesaplama nasıl yapılır

Çin takvimi, bizim kullandığımız miladi takvim gibi değildir. Çin takviminde ay ve güneşin birbirlerine göre konumu esas alınmaktadır. Bu nedenle her yılın başlangıç tarihi değişkenlik gösterir. Çin takviminde yaş hesaplaması yapabilmek için yeni yıla geçiş tarihi dikkate alınmalıdır.

Çin takviminin başlangıcı genellikle Mart ayından önce olur. Bu nedenle Mart ayından sonra doğanlar sadece miladi yaşlarına +1 ekleyerek, Çin yaşlarını hesaplayabilirler. Ancak; Ocak ve Şubat ayında doğmuş olanlar için doğduğunuz yıla denk gelen başlangıç tarihini bulmanız gerekir. Eğer başlangıç tarihinden önce doğduysanız yaşınıza +2, sonra doğduysanız da +1 eklemeniz gerekir.

Çin Takvimi Cinsiyet Öğrenme

Yukarıdaki cinsiyet takviminin orijinal Çin takvimi olmadığını, ancak kullanılan en yaygın Çin takvimi olduğunu unutmamanız gerekir. Bu takvimin vermiş olduğu bilgiler kesin değildir ve bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle hüsrana uğramamanız için bu takvim üzerinden bebeğinizin cinsiyeti için planlama yapmamanız, yapıyorsanız bile kesinliğine %100 güvenmemeniz gerekir.

Bebeğinizin cinsiyeti ne olursa olsun önemli olan sağlıklı olmasıdır. Ancak ilk çocuklarında, her anne ve baba adayı mutlaka heyecanlanır. Bu nedenle bebeklerinin cinsiyetlerini bir an önce öğrenmek isterler. Bu nedenle pek çok gebelik hesaplama uygulaması ve takvimi vardır. Ancak bunların da bebek cinsiyet tahmini olmaktan öte bilimsel geçerliliği olmadığı bilinmelidir. Bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belli olması için 3. ayını doldurmuş olması gerekir. Her ne kadar Çin takvimi ile bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğinizi düşünseniz de, içinizde mutlaka bir şüphe olacaktır ve kesinliğini ultrason yöntemiyle, doktorunuzdan öğrendikten sonra kabullenmek isteyeceksinizdir. Bu nedenle bu takvimi, aksi bir durumda üzülmemeniz için eğlence amaçlı olarak kullanmanız gerekir.

Kaynak: https://www.9monate.de/tool-services/chinesischer-empfaengniskalender/

1 yorum

  1. Kişi/qız, hər uşaq qiymətlidir və eyni şəkildə sevilməyə və sevgiyə möhtacdır. Allah hər kəsə sağlam, xeyirli övladlar nəsib etsin… Məncə Çin təqviminin heç bir elmi etibarlılığı yoxdur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*