Cilt tipinize göre bakım önerileri

 

Cilt bakımı hem kadınlar hem erkekler için önemli bir yere sahiptir. Kişilerle konuşurken en dikkat çekici yer yüzlerimiz olmaktadır. Bakımsız bir cilt ne kadar makyaj yapılırsa yapılsın kusurlu gözükecektir. Bu nedenle güzel ve kusursuz bir cilde sahip olmanın sırrı öncelikle iyi bir cilt bakımı yapmaktan geçmektedir. Ancak bunun için öncelikle cilt tipinizi tanımanız çok önemlidir. Cilt tipinizi tanımak için bir mendili ayırarak yüzünüze hafifçe bastırınız. Eğer yağ lekeleri gözlenmemişse cildiniz kuru tiplidir. Yağ lekeleri her bölgede eşit dağılımlıysa cildiniz yağlı, burun kenarları ve alın gibi T bölgelerinde toplanmışsa karma cilde sahipsiniz denilebilmektedir. Alacağınız tüm makyaj ürünlerini alırken cilt tipinizi dikkate almanız son derece önemlidir.

Kuru ciltler için bakım önerileri:

Kuru cilt tipine sahip kişiler siyah nokta ve sivilce oluşumu bakımından diğer cilt tiplerine göre daha avantajlıdır. Ancak çok fazla nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde pullanma ve dökülme gibi sonuçlar meydana gelecektir. Bunların yanında eğer nemlendirici konusunda gerekli hassasiyeti göstermezlerse kırışıklık problemiyle karşı karşıya kalacaklardır. Kuru cilt tipine sahip kişiler için nemlendiricinin yanında diğer makyaj ürünleri kullanımı da oldukça önemlidir. Nemlendiricili ürün kullanımı onlar için daha faydalı olacaktır. Kuru ciltler için nemlendirici özellikli bazı maskeler de ciltteki nem oranını artırarak cildinizin görünümünü sağlamlaştıracaktır. Balın sütle veya yumurta sarısıyla olan karışımı yüze sürülerek evde doğal bir maske yapılabilmektedir.

Karma ciltler için bakım önerileri:

Karma cilt tipleri için cilt bakımı daha zor bir hal almaktadır. Özellikle yüzdeki yağ dengesizliği kişileri bir çıkmaz içine sürüklemektedir. Çok nemlendiricili ürünler burun ve alın bölgenizi daha da yağlandıracakken cildinizi kurutacak ürünler de yanak bölgenizin daha fazla kurumasına ve pullanmasına neden olmaktadır. Piyasada satılan yağ emici mendillerle gün içindeki burun kenarı yağlanmaları idare edebilirsiniz. Bunun yanında bantlar da yağ eşitsizliklerinizi dengelemek için uygun ürünler olmaktadır. Burun bölgenize makyaj öncesinde uygulayacağınız bu ürünlerle kısmen daha eşit dağılımlı bir cilt elde edebilirsiniz. Karma ciltler için de pek çok maske önerisi bulunmaktadır. Bal, yoğurt, mısır unundan evde yapılabilecek olan karışım siyah noktalarınızı temizlemede size yardımcı olacaktır. Özellikle yağlı bölgeleriniz için kil, iki damla zeytinyağı, limon suyu karışımını yüzünüze sürebilirsiniz.

Yağlı ciltler için bakım önerisi:

glikolik-asit-iceren-urunler

Yağlı ciltlilerin en önemli problemlerinin başında akne ve siyah nokta oluşumu gelmektedir. Ancak günlük olarak cilt bakımı yapıldığı ve yüzün iyi olarak temizlendiği takdirde yağlı ciltleri bir avantaj haline getirebilirsiniz. Özellikle yağlı ciltlerde kırışıklık olayının daha geç gerçekleşmesi kadınlar için önemli bir avantajdır. Yağlı ciltler için cilt bakımında bazı doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Örneğin; yağlı cilt tipindeki kişilerin nemlendirici kullanmaması gerektiği önemli bir yanlıştır. Vazelin ağırlıklı yoğun yağ içerikli ürünler olmasa bile kullanılan nemlendiriciler cildin bakımı için gereklidir. Fondöten yerine pudra tercihi veya mat fondötenler cildiniz için daha kullanışlı olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!