Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt; vücudu dış etkenlerden koruyan ve oldukça dayanıklı bir yapıdır. Vücudunuzun nefes almasını sağlar, boşaltım yapmasına yardımcı olur, içinizde olan herhangi bir aksamayı direkt olarak vücudunuza yansıtarak alarma geçer. Örneğin; karaciğerinizde bir sorun yaşadığınız zaman, sırt bölgenizde cildinizin sivilcelendiğini görürsünüz. Cilt tam bir ihbarcıdır ve sizi korumak en temel özelliğidir.

cilt-lekeleri-neden-olusur-3-kadindenince

Erkekler içinde önemlidir ancak cilt kadınlar için güzellik simgesidir. Her kadın muhteşem bir cildi olsun, cildi parlasın ister. Her cildin kendine göre farklı kusurları vardır.

cilt-lekeleri-neden-olusur-kadindenince

Cilt sorunları neye göre farklılık gösterir;

 • Cilt problemleri yaşınız ile doğrudan orantılıdır; yaşlandıkça cildinizdeki problemler ve müdahale edilmesi gereken araçlar değişiklik gösterecektir,
 • Dış etkenlere bağlı cilt problemleri kişinin bulunduğu coğrafyaya ya da sosyal yaşantısına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir,
 • Hormonsal cilt problemleri; kişinin beslenmesine ve metabolizmasına bağlı olarak değişkenlik gösteren bir yapıya sahiptir.

Kişilerin en büyük  problemlerinden biri cilt lekeleridir.

cilt-lekeleri-neden-olusur2-kadindenince

Cilt lekeleri nasıl oluşur?

 • Yaşlanmaya bağlı cilt lekeleri oluşumu mümkündür,
 • Güneş ışınlarından kaynaklı olan pigment bozukluğu sonucu cilt lekelenmesi mümkündür,
 • Sivilcelere yapılan müdahaleler sonucunda cilt lekelenmesi mümkündür.

Cilt lekeleri; güncel yaşamda genel anlamda ozon tabakasının delinmesi ile dünyamıza daha zararlı şekilde gelen güneş ışınlarına bağlı olarak oluşmaktadır. Güneşe bağlı cilt lekelerinden kurtulmak ve bu lekeleri kontrol altına almak oldukça kolaydır.

cilt-lekeleri-neden-olusur-4-kadindenince

Güneşe bağlı cilt lekeleri neden olur?

 • Güneşin çok dik geldiği sabah 11 ve öğlen 16.00 sıralarında dışarıda güneş kremi sürmeden geziyorsanız,
 • Güneş kreminizin faktörü sizin için yeterli değilse güneşe bağlı cilt lekelenmeleri özellikle yanak ve alın bölgelerinizde, dudak üstlerinizde karşınıza çıkacaktır.

Birçok kadın bu lekelerin zaman içinde daha da koyulaştığını iddia eder ve doğrudur.

cilt-lekeleri-neden-olusur-5-kadindenince

Cilt lekeleri nasıl geçer;

 • Cilt lekeniz sivilce sonucunda oluştuysa mutlaka sivilceli alan ile oynamayı bırakmalı, bölgenin doğru bir şekilde nemlendirmesini yapmalı ve mümkünse bir dermatologdan yardım almalısınız. Sivilce lekeleri çok derin değilse kısa sürede ortadan kaybolacaktır.
 • Yaşlanmaya bağlı bir cilt lekesi oluşumu yaşıyorsanız; beyaz lekelenmeler ya da koyu lekelenmeler, doğru krem kullanımları ile hafifletilebilir. Lekelenmelerin ilk aşamasında yakaladıysanız tamamen giderilebilir. Kremler yerine lazer uygulamaları kullanarak lekeleri tamamen ortadan kaldırmak da mümkündür.
 • Güneş lekeleri; lazer yöntemleri ile giderilebilir. Gül suyu gibi doğal şeyler ile yüzünüzü silmeniz ve güneş kremini düzenli kullanmanız ile hafifleyebilir. Erken aşamada lekelenmeyi yakalarsanız doğal yöntemler ve kremler ile tamamen kurtulmanız mümkündür aksi halde lazer uygulaması gerekecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*