Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

cilt-kurulugunun-nedenleri-ve-tedavisi-nedir resim

Ciltte yaşanan önemli problemlerden biri olan kuruluk, çeşitli şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ciltte kuruluğu önlemek için öncelikle cildi kurutan nedenlerin tamamen ortadan kaldırılması gerekmektedir. Cilt kuruluğunun nedenleri ve tedavisi başlıklı konumuzda cildin hangi sebeplerden dolayı kuruduğunu ve tedavi yöntemlerini açıklamaya çalışacağız.

Cilt kuruluğunun nedenleri arasında neler yer alır?

cilt-kurulugunun-nedenleri-ve-tedavisi-nedir1 resimCilt kuruluğunun meydana gelmesinde pek çok faktörün etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bunların başında cilde uygun olmayan kozmetik ürünler, cilt bakımın yanlış yapılması ve cilt hastalıkları bulunur. Şimdi cildin kuruluğunun nedenleri nelerdir? daha yakından bakalım.

– Ciltte kuruma meydana gelmesinin ilk nedeni yaşlılık olarak karşımıza çıkar. Yaşın ilerlemesi ile insan vücudundaki su oranı azalma gösterir ve cilt pullanmaya başlayarak yağ salgısında azalma meydana gelir. Bu durum cildin kurumasına neden olur.

– Ayrıca ciltte kuruluk neden olur? sorusuna verilecek başka bir cevap ise deri hastalıklarıdır. Sedef ve egzama gibi deri hastalıkları başta olmak üzere bunlara benzer hastalıklar ciltte kuruma meydana getirir. Bu hastalıklar nedeniyle cilt pullanır ve yağ oranı azalarak kuruma gösterir.

– Kanser ve benzeri türlerdeki hastalıkların da cilt kuruluğu oluşturduğu ifade edilmektedir. Ayrıca kişiye bağlı olarak tansiyon hastalarında cilt kuruluğu ortaya çıkabilmektedir.

– Yüzün sürekli yıkanması ve temizleme jelleri ile sık temas ettirilmesi cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer alır. Bu yüzden cildin gereğinden fazla yıkanmaması tavsiye edilir. Ayrıca sık yıkama ciltte kırışıklıkların daha erken ortaya çıkmasına sebep olur.

– Cilt kurumasına neden olan durumlardan biri de yüzün sıcak su ile yıkanmasıdır. Hatta sıcak su ile yıkanan yüz oldukça hızlı bir şekilde kuruma gösterir. Yüzün sıcak su ile yıkanmasının ardından mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.

– Tiroid bezi yetersiz çalıştığında cilt kuruması oluşur.

– Bunların yanı sıra hava şartlarının olumsuz olması cildin kurumasına öncelik sağlar. Özellikle rüzgarlı havalarda cildin sık sık kuruduğunu gözlemek mümkündür.

– Dış etkenler dolayısıyla cilt gözeneklerinin tıkanması kuruluğa davet çıkaran nedenlerdendir. Gözeneklerin tıkanması sonucunda yağ salgısının dışarı çıkması engellenir ve çevresel etkenlerinde yardımı ile cilt kurur.

Cilt kuruluğu tedavisi için maske uygulaması

Cilt kuruluğu yaşayanlar için oldukça etkili bir yöntem olan bu maske ile kısa sürede istenen sonuçlara ulaşabilir ve cilt kuruluğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

– Bir tatlı kaşığı kadar çekilmiş yulaf

– 2 tatlı kaşığı kadar bal

– 3 tatlı kaşığı kadar yoğurt

– 3 adet ezilmiş çilek

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Maskenin hazırlanmasında öncelikle tüm malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Karıştırılan malzemeler daha sonrasında 10 dakika kadar dinlenmeye alınır ve ardından cilde sürülür. Maske ciltte 15 dakika kadar bekletildikten sonra bol suyla durulama yapılır. Yapılan işlemlerin ardından krem uygulaması ile cilt nemlendirilir. Maskenin haftada bir kez periyodik olarak uygulanması yeterlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*