Cilt Kuruluğu İçin Ne Yapılmalıdır

Mevsimden mevsime değişen kuruluk problemi mi çekiyorsunuz? Cilt kuruluğu nedir? Cilt kuruluğu için ne yapmak gerekir ve nasıl bir yol izlemek önemlidir? Sorularının cevaplarını birlikte cevaplandırabiliriz. Bazen bazı rahatsızlıkların kökenine inmenin son derece büyük bir önemi bulunduğu bilinmektedir. Bu sebepten doğrudan o problemlerle mücadele etmeye girişmek gerekmektedir. Yaz aylarında güneş ve sıcak etkilerinden kış aylarında ise soğuk ve rüzgar gibi etkenlerden dolayı cildimizin kuruduğundan bahsederiz. Oysa ki kurumasından daha ziyade kendini koruması için üzerimize düşeni layıkıyla yapıp yapmadığımız daha önemli bir konu başlığını oluşturur.

Cilt Kuruluğu Nedir – Neden Oluşur

Ciltte meydana gelen gerilme, soyulma, kepeklenme ve kaşıntı gibi durumlara cilt kuruluğu denilmektedir. Deride yağ üreten salgı bezleri cildi hava değişikliklerine karşı korur ve cilt için gerekli yağı üretir. Bu salgı bezlerinin cilt için yeterli miktarda yağ üretmemesi durumunda ciltte kuruma meydana gelmektedir.

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Bu konuda internette detaylı bir araştırma yaptım. Aşağıda yer vermeye çalıştığım bilgilerin büyük bir çoğunluğunu da google’da bana göre otoriter denen kaynaklardan aldım. (Aşağıda ki linkte yer alan adreslerin ilk 5’ini bunlar arasında sayabilirim) Genel olarak aşağıda ki nedenlerden cilt kuruluğunun kaynaklandığını söylemek yanlış olmayacaktır.

– Sıcaklık değişimleri; örneğin çok sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçmek

– Hormonal dengesizlikler

– Beslenme bozuklukları

– Cilt için koruyucu madde olan gıdaların tüketilmemesi

– İleri yaş

– Hamilelik

– Bazı psikolojik sorunlar

Cilt Kuruluğunu Engellemek İçin Öneriler

– Yazın dışarı çıkacağınız zaman mutlaka güneş kremi kullanın.

– Kışın dışarı çıkarken eldiven ve çorap giyin, dudaklarınıza mutlaka nemlendirici sürün.

– Havalandırma ve ısıtma sistemleri havada bulunan nemi alarak ortamın nem miktarını düşür ve cilt kuruluğuna neden olur. Evinizde nemlendirici cihazlar kullanmanız ortamın nem miktarını dengeleyerek cildinizin kurumasını engeller.

– Bitkiler bulundukları ortamın nem miktarını düzenlemektedir. Evinizde, iş yerinizde bitki bulundurmanız ortamın nem miktarını dengeleyerek cilt kuruluğunu azaltır.

Cilt Kuruluğunun Tedavisi Var mı

Tedavi konusu son derece hassas bir konudur! Cilt kuruluğu bile olsa kendi kafanıza göre bir krem kullanmaktansa bir doktora başvurmayı tercih edebilirsiniz. En doğru seçeneği doktorunuz sizin için sunacaktır. Bunun dışında kısaca bahsetmek gerekirse:

Cilt kuruluğunun tedavisi için kullanılan birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında en etkili olan doğal yöntemlerdir yani bitki özleri hastalığın tedavisi için en etkili çözüm yoludur. Hindistan cevizi, aloe vera, papatya, lavanta ve kayısı içeren nemlendirici kremler cilt kuruluğunu tedavi edip cildin kurumasını engellemektedir. Bunun yanı sıra cilt kuruluğu için dermatoloji doktoruna başvurabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.google.com/search?q=What+Causes+Dry+Skin%3F&oq=What+Causes+Dry+Skin%3F&aqs=chrome..69i57j0l5.1010j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*