Cilt Kızarıklığı Neden Olur?

Cilt Kızarıklığı Neden Olur Resim

Cilt kızarıklığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Genelde açık tenli kişilerden daha yüksek oradan cilt kızarıklığının meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bunun nedeni ise vücutta bulunan kılcal damarların yüzeye daha yakın olması ve kan dolaşımın hızlanması şeklindedir. Şimdi cilt kızarıklığı neden olur? bu durumu daha yakından inceleyelim.

Cilt kızarıklığının nedenleri nelerdir?

Ciltte kızarılıkların meydana gelmesinin birtakım nedenleri bulunmaktadır. En çok yüzde görülen bu durum yüz kızarıklığı neden olur? sorusunu akıllara getirmektedir. Birçok kadın zaman zaman yüzlerinde ortaya çıkan kızarıklık problemlerinden şikayet eder. Meydana gelen kızarmaların nedenleri aşağıdaki gibidir.

– Kadınlarda hormonal etkiler yüzde kızarmaların oluşmasında etkendir.

– Enfeksiyon içerikli hastalıklar ciltte kızarıklık oluşmasına neden olur.

Cilt Kızarıklığı Neden Olur1 Resim

– Ayrıca ailede kalp, tansiyon ya da şeker hastalığı yaşayan birileri varsa bu durum genlerin etkisiyle de kişiye geçmiş olabilir.

– Düzenli bir solunuma sahip olmayan insanlarda da yüz kızarıklıklar görülmektedir.

– Diğer yandan çok yağlı yiyecekler ile beslenen, sigara ve alkol kullanan kadınlarda yüz kızarıklıkları sıkça görülür.

– İçecekleri içerken fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Yüz kızarıklığının meydana gelmesinde etkili olan bir durum da sıcak içecekler olmaktadır.

– Vücudun gereğinden fazla ısı ürettiği zamanlarda yine yüz kızarıklıkları meydana gelir. Örneğin uzun süre aç kalarak birden yemek yemek vücut ısısını önemli ölçüde artırır ve yüzde kızarmanın meydana gelmesini sağlar.

– Bunların yanı sıra stres kaynaklı yüz kızarıklıkları da mevcuttur.

Cilt üzerinde en fazla kızaran bölgelerden biri yüz olarak karşımıza çıkar. Vücutta yaşanan hormonal ya da çevresel etkenler kızarıklıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Bu nedenle yaşanan kızarıklıklara karşı birtakım önlemler alınması ve normal bir cilt görünümüne kavuşulması gerekmektedir. Bu konuda meditasyon ya da yoga gibi rahatlama teknikleri özellikle strese bağlı yüz kızarıklıklarının üstesinden gelme konusunda etkili bir konumda yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*