Cilt Kırışıklığı Neden Olur?

Cilt Kırışıklığı Neden Olur Resim

Özellikle kadınlar tarafından büyük bir sıkıntı olarak görülen cilt kırışıklıkları, özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir olgudur. Ancak bunun yanında farklı nedenlerden dolayı meydana gelen kırışıklıkların olduğunu söylemek mümkündür. Ortaya çıkması muhtemel kırışıklıkları önlemek adına öncelikle yapılması gereken etkili bir cilt bakımı yapmak olmaktadır. Cilt kırışıklığı neden olur? sorusuna gelin birlikte yanıt bulalım ve bu nedenleri detaylı bir şekilde incelemeye alalım.

Cilt kırışıklıklarının nedenleri nelerdir?

Ciltte meydana gelen kırışıkların pek çok farklı nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi kronolojik yaşlanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca cilt diğer organlara nazaran çevresel faktörlerden dolayı da yaşlanan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kronolojik yaşlanma, iç etkenlere bağlı ve dış etkenlere bağlı olmak kaydıyla iki farklı şekilde incelenmektedir.

Cilt Kırışıklığı Neden Olur1 Resimİç etkenlere bağlı kronolojik yaşlanma

Yaşın ilerlemesi ve zamanla oluşan bir yaşlanmadır. Ancak çevresel faktörlerin etkisi ile başlangıç erken olabilir ve bunun yanında daha hızlı bir yaşlanma meydana gelebilir.

Dış etkenlere bağlı kronolojik yaşlanma

Bu yaşlanma çeşidinde çevresel faktörlerin önemli ölçüde etkili olmaktadır. Bunlar güneşin zararlı ışınları, sigara, alkol, mevsimlerde yaşana geçişler, hava kirliliği ve makyaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle dış etkenlerden dolayı ortaya çıkan cilt kırışıklığını önlemek için cilde zarar veren dış etkenlerin yok edilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan cilt yaşlanması olarak adlandırılan erken kırışıklıklar, cildin çevresel etkenlerden dolayı zamanla elastikiyetini kaybetmesi sonucunda meydana gelmektedir. Erken kırışıklıkların ortaya çıktığı başlıca bölgeler arasında ise dudak çevresi, gözlerin kenarları ve alın bölgeleri karşımıza çıkmaktadır. Kırışıklıklar genelde ilk olarak bu bölgelerde kendilerini göstermektedir.

Bunların yanı sıra diğer bir kırışıklık çeşidi ise derin kırışıklıklardır. Hormonal dengelerin bozulması ya da eskisi gibi görevini yerine getirememesi sonucu oluşan derin kırışıklıklar, cildin sahip olduğu elastikiyeti yitirmesine neden olur ve bunun yanında doğal antioksidan eskisine göre yetersiz gelmeye başlar. Ayrıca cilt eskisi kadar nem tutamaz ve  ciltte incelme ve sıkılık kaybı yaşanır. Derin kırışıklıklar dinamik ve statik olarak iki farklı şekilde incelenmektedir. Derin kırışıklıklar yüzlerin kasılmasıyla meydana gelmektedir. Ancak statik kırışıkların ortaya çıkmasında etkili değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*