Cilt bakım önerileri

 

Yaz aylarının yaklaştığı ve yavaş yavaş güneşin kendini göstermeye başladığı sıcaktan bunaldığımız günlerin cildimize etkisini küçümsememek gerekir. Özellikle bu aylarda cildinizin nemini ve güneş kremini eksik etmemelisiniz. Bol su kaybettiğimiz için kaybettiğimiz suyu geri kazanmalıyız. Bunun için bol su içmeliyiz. Siz de sağlıklı bir cilde kavuşmak istiyorsanız bu cilt bakım önerileri tam size göredir. Bu önerilere aksatmadan uyduğunuz takdirde cildinizin bir hafta içinde düzeldiğini siz de etrafınızdakiler de fark edecek. Fakat bu önerileri günlük bakımınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Böylece cilt problemlerinden sonsuza dek kurtulmuş olursunuz.

1-Bol bol su için

cilt-bakım-önerileri

Sıcaklığın arttığı sıcak günler geldi ve daha da sıcak günler gelecek. Sıcaklığın arttığı bu günlerde vücudumuz çok fazla su kaybetmeye başladı ve kaybettiğimiz suyu acilen yerine getirmemiz cilt sağlığımız açısından çok önemlidir. Susuz bir cilt hem nemini kaybeder siz dışardan kaybettiğiniz nemi kazandırsanız bile bunu koruyamaz. Bu yüzden su içmek oldukça önemli bir konudur. Günde en az 2,5 litre su tüketmemiz hem vücut hem de cilt sağlığımız için şart. Bunun yanı sıra su metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı oluyor. Dikkat edersiniz diyet programlarının hepsinde günde 3 litreye yakın su tüketimi önerilir. Eğer migren ağrılarınız varsa sizin en önemli tedavi ediciniz sudur. Yanlış duymadınız yapılan araştırmalara göre günde 3 litre su tüketen ve sigarayı bırakan hastaların migrenlerinde iyileşme görülüyor.

2-günün sonunda mutlaka cildinizi uygun bir temizleyiciyle temizleyin

Bütün gün yüzünüz toz toprak ve çeşitli kirlerle temas ediyor. Bunun yanı sıra makyaj kalıntıları da yüzünüzde birikerek gözenekleriniz tıkıyor ve yüzünüzün nefes almasını engelliyor. Tıkanan gözenekleriniz ise siyah noktaların oluşmasının birincil sebebidir. Bu nedenle gün sonunda makyaj yapsanız da yapmasanız da uyumadan önce mutlaka yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle temizlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü uykuda sağlanan melanin hormonu cildinizi bütün gece onarıyor ve eğer gözenekleri kapalı bir ciltle uyursanız bu güzellik hormonu sizin cildinizi etkileyemez.

3-doğru cilt temizleyici seçimi

Milyonlarca cilt temizleyicisi içinden hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız cevabı çok basittir. Size göre fiyatı en uygun olanı alın. Maddi durumunuza göre ne çok ucuz ne de çok pahalı olan güvenilir firmaların ürünlerini kullanın. Tek dikkat etmeniz gereken nokta cilt tipinize göre seçmeniz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa su bazlı kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı temizleyici kullanmanız yapacağınız en doğru harekettir.

4-peeling için doğru zaman

Peeling için en doğru zaman sıcak bir duş aldıktan sonra yapılan zamandır. Çünkü sıcak duş alırken ortamın buharlı oluşu cildinizi yumuşatarak gözeneklerinizi açar ve büyütür. Peelingin parçacıkları rahatça gözeneklerinize girerek onları temizler ve siyah noktaları yok eder. Çok sert hareketlerle değil dairesel masaj hareketleriyle cildinizi tahriş etmeden yapmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. Bol suyla yıkayıp hiç parçacık kalmamasını sağlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!