Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolatadan hoşlanmayan bir çocuğa hatta bir yetişkine bile rahatlamak mümkün değildir. Uzmanların açıklamasına göre mutluluk hormonu salgılamamızı sağlayan çikolata günün her övünün de yenebilir. Yetişkinlerin türk kahvesi yanı yediği çikolata çocuklara da ödül olarak kullanılır.  Bu kadar çok tüketilen bir yiyeceğin mutlaka istenmeyen bir kaza sonucu leke yapması çok doğaldır. Çikolata lekesini çıkartmak kesinlikle kolay bir iş değildir. Erime ısısı düşük olduğundan, kakao yağı ile sütteki protein ve karbonhidratlar kalıcı lekeler oluşabilir. Ama böyle bir durumla karşılaştığınızda endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile çikolata lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

çikolata lekesi nasıl çıkar

Çikolata Lekesini Kumaştan ve Halıdan Çıkarma Yöntemleri

Beyaz sabun ile Çikolata lekesi çıkarma yöntemi

Çikolata lekesi çıkarma yöntemi diğer lekelerinden biraz farklıdır. Normal şartlarda çay ve kahve gibi lekelerin kurumadan müdahalesi gereklidir. Fakat çikolata lekesi özellikle likit yani tüpte doldurulmuş ise mutlaka kuruması beklenmelidir.  Çünkü sıvı olan çikolatanın silerken daha geniş alanlara yayılması ve lekenin daha derine işlemesi mümkündür. Bunun için çikolata lekesi olan yeri kuruyuncaya kadar bekletin daha sonra fazlalığı almak için kredi kartı yada ucu küt bir bıçak yardımı ile kazıyın. Daha sonra lekeli bölgenin büyüklüğüne göre ılık suyun içine bir miktar beyaz sabun rendeleyin ve köpürtün. Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın.Evinizde beyaz sabun yoksa bu işlemi bulaşık deterjanı ile kesinlikle uygulamayın. bulaşık deterjanları kendi rengini bırakır, lekenin daha kalıcı ve zor çıkarılır hale gelmesine neden olur.

Sirke ile çikolata lekesi çıkarma yöntemi

Antiseptik özelliğinden dolayı hemen hemen her lekede kullanılan sirke çikolata lekesi olan halı yada kumaşlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca  sirke oluşan lekenin hem çok daha çabuk çıkmasını sağlar hemde lekeli yerin bakteri üretmeni engeller. Bu yöntem için ilk olarak lekeli bölge büyüklüğünde bire bir oranda oranında sirkeli su hazırlayın. Örneğin: bir su bardağı sirkeye aynı su bardağında  sirke koyarak. Hazırlanan karışımı lekeli bölgenin daha az yoğun olan kenar kısımlarından başlayarak daha fazla yoğun olan bölgesine doğru uygulayın.

Bulaşık makinesi parlatıcısı ile çikolata  lekesi çıkarma yöntemi

Çikolata  lekesi olan inatçı lekeyi çıkarmada kullanılan ve çoğu bayanın bilmediği bir yöntem daha vardır. Bu yöntem de çikolata lekesi olan bölgeye bulaşık makinesi parlatıcısı sıkıp yaklaşık 2 dakika bekleyin. Daha sonra Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu ve  en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın. Bu işlemi yada diğer işlemleri uygularken kesinlikle halı yada kumaşta çitileme işlemi yapmayın. Çünkü çitileme işlemi lekenin kumaşta ve halıda daha fazla bölgeye yayılmasına ve böylece daha zor çıkmasına neden olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*