Çaya Bal Koymanın Faydaları Nelerdir?

Çaya Bal Koymanın Faydaları Nelerdir Resim

Eğer çayınızda şeker kullanmak istemiyorsanız, ancak çayınızın biraz olsun tatlanması gerektiğini düşünüyorsanız, o halde pek çok konuda vücuda faydası olan bal sayesinde çayınızı tatlandırabilirsiniz. Çaya bal koymanın faydaları saymakla bitmiyor. İşte çayınıza bal koymanız için size 5 farklı neden sunuyoruz.

Çaya şeker yerine bal koymak ne tür faydalar sağlar?

Balın doğal bir tatlandırıcı olduğunu herhalde bilmeyen yoktur. Ancak bal sadece tatlandırıcı görevi görmemekte ve insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır. Çaya şeker yerine bal koymak sağladığı faydalar açısından göz ardı edilmeyecek bir durumdur. Çünkü bal normal şekere göre besin değeri yüksek bir gıdadır. Bu nedenle uzmanlar besin değeri yüksek olan balın çayda kullanılabileceğini belirtmektedir. Şimdi balın sağladığı faydaları başlıklar halinde inceleyelim.

Balın antibakriyel faydaları

Çaya Bal Koymanın Faydaları Nelerdir1 ResimBal, birçok hastalığa karşı savaşma mekanizması sağlayan bir besindir. Ayrıca hastalıklara karşı antibakteriyel özellikleri olduğu bilinen bal, antibiyotik etkisi göstermekte ve vücudun bakterilere karşı korunmasını sağlamaktadır.

B vitamini açısından zengindir

Vejeteryan olanlar yani et yiyemeyenler için gerekli olan B vitamini baldan karşılanabilmektedir. Sıcak çaya bal koymak bol miktarda B vitamini alınmasına olanak sağlamaktadır. Balın bu şekilde tüketilmesi hem enerji toplamaya hem de B vitamini depolamaya imkan tanımaktadır.

Bağışıklık kazanmada yardımcıdır

Hastalıklardan korunma konusunda bağışıklık kazanmaya yardımcı olan bal, antifungal ve antiviral özelliğe sahiptir. Bu sayede soğukalgınlığı ve gribe karşı koruma sağlamaktadır.

Mevsim kaynaklı alerjilere karşı korur

Uzmanlar her gün içilen bir fincan çay içerisine 1 tatlı çay kaşığı kadar bak ilave etmenin mevsimsel alerjilere karşı koruma sağladığını belirtmektedir. Ayrıca kişinin hangi bölgede bulunuyorsa o bölgeden bal satın alması alerjilere karşı korunma konusunda daha etkili olmaktadır. Düzenli bir şekilde tüketilen bal ile mevsim kaynaklı alerjilere karşı önlem almak her zaman için mümkündür.

Boğaz ağrısına iyi gelir

Boğaz ağrılarına iyi gelen balın her çaya bir tatlı kaşığı kadar ilave edilmesi yeterlidir. Bal içerisinde yer alan besin öğeleri boğazınızı yumuşatacak ve ağrı gibi sorunların kısa zaman içerisinde yok olmasına yardımcı olacaktır.

Doğal bir ilaç etkisine sahip olan balı sıcak içecekler ile kullanabilir ve pek çok hastalığa karşı önlem alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*