Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaşamımızın hemen hemen günün her öğününde tüketilen çay, araştırmalara göre Türkiye’de sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecek olmaktadır. Bu kadar sık içilen bir içeceğin kıyafetlerimiz de, halımızda koltuklarımızda ve perdelerimizde leke yapması hemen hemen hepimizin başına gelmiş bir olaydır. Demek oluyor ki herkes birçok kez bu gibi durumla karşı karşıya gelmiştir. Bu gibi istenmeyen kazalar ile karşılaştığınızda endişelenmenize hiç gerek yok çünkü evde uygulayabileceğimiz pratik yöntemlerle çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

çay lekesi nasıl çıkar

Çay Lekesini Kumaştan ve Halıdan Çıkarma yöntemleri

Beyaz sabun ile çay lekesi çıkarma yöntemi

Çay lekesi çıkarma da ilk olarak dikkat etmemiz gereken husus olabildiğince erken müdahaledir.İlk olarak çay lekesi olan kumaş veya halının lekeli bölgenin havlu yapısındaki bir bez ile tamponlanarak çay lekesinin yayılmasını önleyin. Daha sonra lekeli bölgenin büyüklüğüne göre ılık suyun içine bir miktar beyaz sabun rendeleyin ve köpürtün. Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın.Evinizde beyaz sabun yoksa bu işlemi bulaşık deterjanı ile kesinlikle uygulamayın. bulaşık deterjanları kendi rengini bırakır, lekenin daha kalıcı ve zor çıkarılır hale gelmesine neden olur.

Sirke ile çay lekesi çıkarma yöntemi

Çay lekesi çıkarmada bir diğer yöntem ise sirke kullanımıdır. Sirke oluşan lekenin hem çok daha çabuk çıkmasını sağlar Lekeli bölge büyüklüğünde ¼ oranında sirkeli su hazırlayın. Örneğin: bir su bardağı sirkeye aynı su bardağının yarısından daha az sirke koyarak lekeli bölgeye uygulayın.

Bulaşık makinesi parlatıcısı ile çay lekesi çıkarma yöntemi

Çay lekesi olan inatçı lekeyi çıkarmada kullanılan ve çoğu bayanın bilmediği bir yöntem daha vardır. Bu yöntem de çay lekesi olan bölgeye bulaşık makinesi parlatıcısı sıkıp yaklaşık 2 dakika bekleyin. Daha sonra Lekeli bölgenin kenarlarından başlayarak lekenin yoğun olduğu en yoğun bölgeye doğru silin. Leke çıkmazsa bu işlemi tekrarlayın. Bu işlemi yada diğer işlemleri uygularken kesinlikle halı yada kumaşta çitileme işlemi yapmayın. Çünkü çitileme işlemi lekenin kumaşta ve halıda daha fazla bölgeye yayılmasına ve böylece daha zor çıkmasına neden olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*