Çatlatma İğnesi Kimlere Yapılır, Hamile Kalanlar

 Çatlatma İğnesi Kimlere Yapılır, Hamile Kalanlar

Öncelikle bu konuda uzman olmadığımı sadece bir süredir bu sorunu yaşadığımı belirtmek istiyorum. Benim gibi bu duruma benzer bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda ilk önceliğiniz sağlık kuruluşlarına başvurmak olmalıdır. Benim gibi internet üzerinde yeterli bilgiye ulaşamadıysanız forum bölümünden paylaşımlarımıza destek olabilirsiniz. Bu yazıyı daha çok dertleşme şeklinde yazmak istiyorum. Dolayısıyla sizin yorumlarınızın son derece önemli olduğunu da belirtmek isterim. Şimdi hazırsanız çatlatma iğnesi konusuna başlayabiliriz.

Çatlatma İğnesi Nedir Kimlere Yapılır

Öncelikle bu durumun kısırlık tedavisi gören kişiler tarafından çok bilinen bir konu olduğu ile başlayalım isterseniz. Kadınlarda menopoza kadar geçen süre içerisinde ayda bir kez meydana gelen yumurta cinsel ilişki sırasında döllenme ile sona eren bir sürecin başlangıcını oluşturuyor. Haliyle bu durumda bütün çiftlerin arzuladığı bebek serüveninin ilk adımını oluşturuyor. Bazı kişilerde folikül çatlaması doğal yollarla olamıyor. Kese istenilen boyuta ulaşmış olmasına rağmen folikül çatlayamadığı için gebelik beklentisi çoğu zaman hüsranla sonuçlanabiliyor. (Bu sıkıntıyı kardeşim yaşadığı için bu yazıyı biraz yorgun biraz da üzgün bir şekilde yazıyorum.)

Tamda bu anda yumurta çatlatma iğnesi devreye girmektedir. Bu şikayetle doktora başvurmanız durumunda gerekli tetkikler yapıldıktan sonra HCG hormonu bulunduran çatlatma iğnelerinden yardım alınmaktadır. Çok literatürdeki tanımlamasını yapabilmem mümkün değil ama uygun şartlar oluşması durumunda bu iğneden yardım alarak yumurtanın çatlaması sağlanabiliyor.

Yumurta Çatlatma İğnesi Zamanı

Bu konuda bir büyüklük bir de zamanın önemi olduğu biliniyor. İnternette özelikle forumlarda pek çok gereksiz bilgiyle karşılaşabiliyorsunuz. Çoğunlukla bu konularda doğrudan doktora başvurursanız daha net bilgi sahibi olmanız mümkün oluyor. Öncelikle büyüklük konusunda bilgi verecek olursak yumurtanın 18 – 22 mm boyutlara ulaştığı zamanlarda bu iğnenin uygulandığını söyleyebiliriz. Bu tabi ki zaman açısından da kritik dönemleri içeriyor. Genellikle doktorlar tarafından iki adet döneminin tam ortasında önerildiği biliniyor. Bu da adetinizden sonraki 14 – 16 gün içerisinde olabilir. Daha net zaman aralığını şüphesiz doktorunuz belirtecektir. Dilim döndüğünce öğrendiklerimi aktarmak için buraya yazıyorum.

Çatlatma İğnesi Sonrası İlişki

Gelelim bizim için asıl önemli olan konuya. Çatlatma iğnesi sonrası ilişki nasıl olacak? Hangi zaman aralığında olacak? Sorularının cevabına. Öncelikle yumurta çatlama iğnesi sonrası (takip eden) üç gün içerisinde yumurta çatlayabiliyormuş. Tam da bu zaman aralığında ilişkiye girilirse hamile kalma ihtimali ortaya çıkabiliyor.

Çatlatma İğnesi Sonrası Hamile Kalanlar

Kardeşimle gittiğimiz doktorda hali hazırda bu iğneler sayesinde hamile kalmış iki kişinin olduğunu öğrendik. Şans eseri bekleme salonunda otururken muhabbet esnasında pek çok kişinin çatlatma iğnesi sonrası hamile kaldığını duyduk. Bu durum bizim biraz olsun sevinip ümitlenmemizi sağladı. Yine aynı şekilde internette bizimle aynı durumda olan pek çok kişi olduğunu da biliyoruz.

Sizlerin de yorumlarınızı bekliyorum…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın