Çatı Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Çatı Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır Resim

Gebelikte 37. haftadan sonra yapılması gereken muayenelerden biri çatı muayenesi olmaktadır. Çatı muayenesi nedir? sorusu için verilecek en etkili doğumun nasıl gerçekleşeceğinin belirlenmesine yanıt vermesidir. Yani çatı muayenesi bebeğin normal doğumla mı ya da sezaryen doğumla mı? dünyaya geleceğine karar verilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çatı muayenesi kaçıncı haftada olur?

Normal bir çatı muayenesi gebeliğin 37. haftasından itibaren yapılmaktadır. Anne adayının doktoru gebeliğin bu hafta gelmesi ile kendisini belirlenen tarihte muayeneye almakta ve doğumun hangi yolla gerçekleşeceğini tespit etmektedir. Ayrıca 37. haftanın bitmesiyle ilerleyen günlerde de çatı muayenesi yapılabilmektedir.

Çatı muayenesi nasıl yapılır?

Çatı Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır? ResimÇatı muayenesi yapılırken öncelikle doktor iki parmağı ile pelvik kemiklerini kontrol etmeye başlar ve kontrolün bitmesi ardından bir değerlendirme yapar. Bu değerlendirme bebeğin kilosu ve doğum yolu arasında yapılmaktadır. Bebek fiziksel olarak doğum yolundan geçemeyecek büyüklükte ise annenin sezaryen yapmasına karar verilir. Ancak değerlendirme sonucu bebeğin rahat bir şekilde doğum yolundan geçebileceği düşünülüyorsa anneye normal doğum yaptırılır. Bunun yanında pelvik kemiklerinde meydana gelen daralmanın sonucunda kesinlikle sezaryen doğum yapılacak diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü çatı muayenesi ile doğum yolunda görülen darlık bazen normal doğum yapılabilmesine izin vermektedir. Bu nedenle doktor öncelikle normal doğumun denenmesini istemekte ve normal doğumda izlenen yola göre çalışmalar yapılmaktadır. Eğer bebek normal doğum yöntemi ile anne karnından alınamıyorsa direkt olarak sezaryen doğum yöntemine geçilmektedir.

Çatı muayenesi sonrası kanama meydana gelir mi?

Gebeliğin önemli aşamalarından biri olan çatı muayenesi genel olarak ağrılı ve zor bir muayene değildir. Bu nedenle çatı muayenesi sonrası kanama ve ağrı gibi durumlar çoğu zaman için meydana gelmemektedir. Çünkü gebeliğin son haftalarına doğru vajina dokusunda önemli ölçüde esnemeler oluşur. Esneyen vajina üzerinde çatı muayanesi yapmak ise daha kolay olmaktadır. Ancak bazı durumlarda pembe renkli ve ufak çaplı kanamalar ortaya çıkabilir. Yine de çatı muayenesi genel olarak herhangi bir problem yaratmayan gebelik muayeneleri arasında yer almaktadır.

Zamanı geldiğinde her kadın kendi doktoru tarafından çatı muayenesine alınmakta ve nasıl doğum yapacağı öğrenilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*