Camlar En İyi Nasıl Temizlenir?

Ev işlerinin en çok korkulan ve nefret edilenlerinden biridir herhalde cam silmek. Birçok kişi hem çok fazla zaman alan, hem de yorucu bir iş olan cam silme seanslarını mümkün olduğunca geciktirir ya da istemeye istemeye yapar. Özellikle çocukların ya da evcil hayvanların yaşadığı evlerde, camdaki parmak izlerin yüzünden bu işi yapmak hem daha zordur, hem de daha sık yapılması gerekir.

camlar nasıl temizlenir

Cam Temizliği Yapmanın Püf Noktaları

Hayatınızda bir kez cam sildiyseniz bilirsiniz, bu işin en can sıkıcı taraflarından biri camın bazı bölümlerine ulaşmanın zorluğudur. Hele bir apartmanın üst katlarında yaşıyorsanız, cam temizliği yaparken kendinizi bir aksiyon filmi kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Kimi zaman bu işi layıkıyla yapabilmek için ekstra araç gerece, bir yardımcıya ya da çok uzun kollara da ihtiyacınız olabilir.

Hadi diyelim, işin akrobası kısmını bir şekilde hallettiniz, cam silerken hangi malzeme ya da malzemeleri kullanacağınız da çok önemlidir. Kimileri hâlen annelerimizden öğrendiğimiz gazete kağıdı ve sirke gibi geleneksel yöntemleri kullanırken, kimileri de deneme yanılma yöntemiyle piyasada her geçen gün başka bir versiyonunu gördüğümüz kimyasal temizlik maddelerinden medet umar. Eğer böyle maddeler kullanıyorsanız, koruyucu maske takmayı ihmal etmeyin ve ayrıca üstüne çıkmak için kullandığınız merdiven ve sandalyelerin sağlam olmasına da dikkat edin. İşte farklı pencere biçimleri ve yüzeyler için cam silmenin birkaç püf noktası.

Standart pencereler

Temizliği en kolay olan camlar, standart bir yükseliğe sahip olan pencerelerin camlarıdır. Bu camları her evde bulabileceğiniz bir kova, sünger ve basit bir bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz. Eğer evdeki eski tişört ya da çarşafları atmayıp böyle bir amaç için saklıyorsanız, bunlar da gayet iyi seçeneklerdir. Yok eğer kimyasal temizlik maddelerinden hoşlanmıyorsanız ya da çevre duyarlılığınız yüksekse, uygulamanız gereken formül gayet basit: Üç litre kadar suya iki tatlı kaşığı sirke ekliyor ve camlarınızı bu suda ıslattığınız gazete kağıdıyla siliyorsunuz..Bir başka alternatif de sirke yerine aynı miktarda limon suyu ya da maden suyu kullanmak. Ama eğer böyle bir karışım kullanacaksanız, camı silmek için kağıt havlu ya da peçete kullanmayın, zira dayanıksız olan bu maddeler silerken lime lime olacağından camın üzerinde parçaları kalabilir.

Sürgülü ve katlanabilir camlar

Özellikle müstakil evlerde tercih edilen sürmeli, katlanabilir kapılar ve boydan boya pencereler iç mekân-dış mekân ayrımını kaldırmak ve ışıktan maksimum yararlanmak için iyi birer seçenek olsa da, iş temizliğe gelince insanı pişman edebilir. Ama bir yandan da bu camların sık sık temizlenmesi gerekir, en başta niyetlenen etki sağlansın ve evin içiyle dışı organik bir bütün oluştursun. Bu tarz camlarda malzeme olarak yine en başta sunduğumuz seçeneklerden birini kullanabilirsiniz ama işi biraz olsun hızlandırmak istiyorsanız, şu devasa süngerlerden tedarik etmeyi deneyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*