Buzla Çil Tedavisi Nasıl Olur?

buzla-cil-tedavisi-nasil-olur resim

Çiller cilt üzerinde istenmedik görüntüler oluşturan ve sebebi tam olarak bilinmeyen cilt lekeleri olarak karşımıza çıkar. Genetik ya da kalıtsal nedenlerden dolayı ciltte meydana geldiği düşünülen çiller, çeşitli yöntemler ile giderilebilen cilt lekeleri arasında yer alır. Kryterapi olarak bilinen buz terapileri de bu yöntemlerden biri olarak görülmektedir. Buzla çil tedavisi konusunda daha detaylı bilgilere daha yakından bakalım.

Buzla çil tedavisi yapmadan önce bilinmesi gerekenler

Çiller üzerinde buz tedavisine başlamadan önce bazı hususların göz ardı edilmemesi gerekir. Bunlar daha sağlıklı ve etkili bir uygulama yapmak adına önemlidir. Şimdi buzla çil tedavisi öncesi neleri bilmemiz gerekiyor? bunlara göz atalım.

– Tedavi öncesinde kişi cilt yapısını tam olarak bilmeli ve birtakım alerji durumları varsa bunları öğrenmelidir.

– Ayrıca cildin yüksek oranda yağlı olması istenmeyen sonuçlar ön plana çıkarır.

– Bu tedavisinde önemli olan bir kriter de derinin kalın olmasıdır. Çünkü ince deri yapısına sahip kişilere buzla çil tedavisi tavsiye edilmez.

Buzla çil tedavisi seansları hakkında bilgi

– Buzla yapılan çil tedavisinde seans sayıları çillerin yoğunluğu başta olmak üzere büyüklükleri ve içeriklerine göre değişmektedir. Seans aralıklarının 2 – 4 seans arasında olduğunu söylemek mümkündür.

– Tedavi aşamasında kullanılan araçlar havanın içerisinde bulundurduğu nemi ve oksijeni aniden dondurur ve uygulama bu şekilde gerçekleştirilir.

– Uygulama sırasında oluşan buz ve kristal yapılar ciltteki çillere uygulanır ve çillere yapışarak soyması sağlanır.

– Başka bir yönüyle peeling yöntemini andıran tedavi aşaması, çiller için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Buzla çil tedavisi için bitkisel tarif

Gerekli malzemeler;

– 2 litresu

– 1 çay bardağı kadar elma sirkesi

– 1 yemek kaşığı kadar elma şırası

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Elma sirkesi, elma şırası ve su uygun bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Bunun ardından elde edilen karışım buz kalıpları içerisine dökülür ve buzdolabının dondurucusuna atılır. Sonrasında donan buz kalıpları buzluktan alınır ve her gün sabah ya da akşam olmak üzere çiller üzerinde ortalama 10 dakika kadar gezdirilir. Uygulama sırasında sabırlı olmak önemlidir. Çünkü buz kalıplarının cilde uygulanması sırasında 10 dakika boyunca ara verilmemesi gerekir. Hazırlanan bu bitkisel karışım ile kısa zamanda çillerde azalma meydana gelecektir.

 

 

2 yorum

  1. arkadaşım buzla çil tedavisi yapılıyor dedi ve bende araştırmak istedim. ne kadar etkili olacak bilmiyorum ama denemek istedim. sonuçlar nasıl olacak şimdi onu beklirum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*