Buzdolabı Kokusuna Kesin Çözüm: Ev Yapımı Buzdolabı Koku Giderici

buzdolabı koku giderici

Buzdolabı kokusu hanımların canını en çok sıkan durumlardan biridir. Canınızın istediği yiyeceği almak için iştahlı bir şekilde açtığınız buzdolabını, bu kötü koku nedeniyle iştahınız kaçmış bir şekilde bir an önce kapatmak istersiniz. Bazen buzdolabından gelen kötü kokunun kaynağını bulup onu yok etmek dahi sorunu kökünden çözmeye yetmeyebilir. Bu durumda tek çözüm yolunuz buzdolabı koku giderici kullanmaktır. Ancak buzdolabı koku giderici piyasada her yerde bulamayacağınız ya da bulsanız bile fiyatı bütçenize uygun gelmeyecek bir ürün olabilir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, ev yapımı buzdolabı koku giderici kullanmak olacaktır.

Buzdolabı Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

Evde Buzdolabı Koku Giderici Tablet Yapımı

Buzdolabınızdan gelen kötü kokuyu gidermenin birinci adımı, içinde bulunan yiyecekleri tek tek kontrol etmek ve bozulmuş ya da çürümüş olanları çöpe atmaktır. Ayrıca buzdolabı raflarına dökülmüş olan yemek artıklarını da temizlemeniz gerekiyor. İçinde kaç tane koku giderici olursa olsun, kahvaltılık rafında bulunan küflü bir peynir kokunun devam etmesine neden olacaktır. Bu, buzdolabınızda köşe bucak bir temizlik yapacağınız anlamına gelmiyor. Bir defaya mahsus hızlı bir kontrol ve temizlik, kokunun kaynağından kurtulmak için etkili olacaktır. Bunları yaptıktan sonra, artık geriye kalan kokuyu çekmesi ve uçucu yağlarla tazelemesi için buzdolabı koku giderici tabletlerden birkaç tanesini kullanabilirsiniz.

Doğal temizlik ürünleri söz konusu olduğunda, karbonat ve lavanta zirvede yer alır. Bu iki malzemenin yanı sıra, buzdolabınızı doğal olarak tazelemek için ihtiyacınız olan tek şey biraz sudur. Lavanta kokusu çok sevilse de, bazı insanlar yiyeceklere karışmasından hoşlanmayabilir. Siz de bu insanlardan biriyseniz, lavanta yerine herhangi bir narenciye yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Limon, portakal veya greyfurt yağları, buzdolabınıza taze ve güneşli bir koku verecektir.

Buzdolabı Koku Giderici Tarifi

Malzemeler:

  • 2 bardak karbonat
  • 1/3 bardak su
  • 20 damla uçucu yağ
  • Silikon kalıp

Yapımı:

  1. Tüm malzemeleri orta boy bir kasede birleştirin ve karıştırın. Karışım ıslak kum kıvamında olmalı ve avuçladığınızda kolayca bir araya toplanmalıdır. Değilse, doğru kıvama gelene kadar biraz daha su ekleyebilirsiniz.
  2. Karışımı silikon kalıba dökün ve gözlerin üstüne sıkıca bastırın.
  3. Kalıbı mutfak tezgahının üzerinde 48 saat kurumaya bırakın. Ya da aceleniz varsa, 170 derecelik fırında 2 saat boyunca bekletin. Buzdolabı koku giderici tabletleri kalıptan çıkarmaya çalışmadan önce, tamamen kuru olduklarını test edin. Parçalanıyorlarsa, 45 dakika ila 1 saat kadar pişirmeye devam edin.
  4. Tamamen kuruduklarına emin olduktan sonra, 2 ya da 3 tanesini buzdolabının arkasına küçük bir tabağın içinde yerleştirin. Geriye kalanları hava geçirmez bir saklama kabında saklayın ve buzdolabındaki tabletleri her 30 günde bir değiştirin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*