Buharın Faydaları

buhar banyosu
buhar banyosu

Buhar uygulamaları cildin hemen altındaki yağlı dokuda biriken toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Buhara belli aromatik yağlar eklenmesi detoks etkisini daha da yoğunlaştırabilir.Bir kabı kaynar suyla doldurun. Greyfurt ve biberiye esansiyel yağı (tarif için sağa bakın) ekleyin. Aynı şekilde taze biberiye saplan ve dilerseniz greyfurt dilimleri de ekleyebilirsiniz. Yüzünüzü 30 cm kadar yukarıda tutmaya dikkat edin. Rahatlığınız kılavuzunuz olsun —bunun hoş bir deneyim olması gerekiyor. bir dayanıklılık testi değil. Başınızın ve kabın üstünü bir havluyla örterek buharın boşa gitmesine izin vermeyin. (Buhar gözünüzü acıtıyorsa gözlerinizi kapalı tutun.) Yüzünüze 5-10 dakika kadar buhar uygulayın. Greyfurt ve biberiyeden hoşlanmıyorsanız, birçok başka esansiyel yağdan yararlanabilirsiniz. Ardıç, sardunya, atlas sediri, tatlı portakal ve defne yaprağı da yararlı detoks araçlarıdır. Her bir yağ ile deney yaparak en çok hoşunuza giden ve en etkili olan yağ karışımını bulun.

Uygulamayı tamamladıktan sonra, buhar almış derinin kolay zedelenebilir olduğunu unutmayın. O nedenle yülünül henüz buhardan hafifçe nemliyken, kendi cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayın ; her ikisi de geriye kalan toksinleri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Detoks İçin Buhar Karışımı

Kaynar suyla doldurulmuş büyük bir kap

3 damla greyfurt esansiyel yağı

2 damla biberiye esansiyel yağı

4 sap taze biberiye (tercihe bağlı)

4 greyfurt dilimi (tercihe bağlı)

Havlu

Cilt Dostu Esansiyel Yağlar

Uzmanlar çoğu zaman akneleri gidermek ve cildi parlaklaştırmak için greyfurt esansiyel yağı tavsiye ederler. Bu yağı yukarıda anlatılan buhar banyosu karışımına ya da bir baz losyona katarak şifa verici bir nemlendirici elde edebilirsiniz. Biberiye yağının deriyi biraz büzerek sivilceleri önlemeye yardımcı olan anti-bakteriyel bir işlevi de vardır.

BUHARIN ERDEMLERİ

Buhar vücudunuzu toksinleri bırakmaya ikna etmenin yanı sıra cildin gözeneklerini açar, her türlü kir ya da makyaj kalıntısını temizler ve daha derindeki deri tabakalarına yaşamsal nem kazandırır. Olü deri hücrelerini yumuşatarak onların yüzün hafifçe ovulmasıyla kopup gitmesini sağlar, aynı zamanda siyah noktaların giderilmesini de  kolaylaştırır. İyi bir buhar oturumu aynı zamanda yüzünüzdeki kan

dolaşımını hızlandırır ve yüz adalelerini gevşetir. Bunların her ikisi de yüzünüzün daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*