Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır Resim

Ciltte kapanan gözeneklerin açılmasında oldukça etkili bir konumda yer alan buhar banyosu, sağlıklı bir vilt için uygulanması gereken bakım yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun kış aylarında yüzde oluşan sivilcelerin ve siyah noktaların ortadan kaldırılmasında etken rol oynayan bu yöntem, oldukça temiz bir cilden meydana gelmesine olanak sağlamaktadır. Şimdi buhar banyosu nasıl yapılır ve buhar banyosunun faydaları nelerdir? bunlara daha yakından bakalım ve sizlere konu ile ilgili detaylı bilgiler verelim.

Buhar banyosu nasıl yapılır?

Buhar banyosu yapmak için gerekli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında banyo birtakım aşamalardan oluşmakta ve bu aşamaların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi ile istenen sonuçlara ulaşılmaktadır.

– Banyo için öncelikle rezene, okaliptüs, kekik, sığır otu ya da karakafes bitkilerinden biri seçilir. Saymış olduğumuz bitkiler, buhar banyosunda istenen sonuçların ortaya çıkmasında etkili olann bitkiler arasında yer almaktadır.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır1 Resim– Bitkilerden herhangi birinin seçilmesinin ardından tercih edilen bitki ideal büyüklükteki bir tencere içerisinde 5 dakika kadar kaynatılır.

– İsteğe bağlı olarak doğal içerikli yağlardan herhangi bir 2 ya da 3 damla kadar eklenebilir.

– Bu işlemlerin ardından saçlar bir toka yardımı ile toplanır. Bunun nedeni banyo sırasında saçların rahatsızlık vermesini engellemek amacıyladır.

– Saçların toplanmasından sonra baş hazırlanan buhar banyosuna 30 cm yukarıda olacak şekilde tutulur.

– Sonrasında gözler kapatılır ve bu sırada derin nefes alınarak buharın yüze etki etmesi sağlanır.

– Ayrıca başın buhar banyosundan yeterli uzaklıkta tutulması önemlidir. Aksi taktirde banyonun cildi yakma riski bulunmaktadır.

– Hazırlanan buhar banyosu 10 dakika kadar cilde uygulanır.

– Banyodan sonra cildin alkolsüz bir tonik ile silinmesi ve ardından nemlendirici uygulanması yeterlidir.

Buhar banyosunun faydaları nelerdir?

Kadınlar tarafından belirli aralıklarla yapılan ve önemli bir cilt bakımı yöntemi olan buhar banyosu, cilt için oldukça faydalı bir uygulama olmaktadır. Buhar banyosunun faydaları nelerdir? sorusu için verilebilecek cevaplar aşağıdaki şekildedir.

– Buhar banyosu sivilceli, siyah noktalı, mat, donuk ve yağlı ciltler için oldukça etkili bir bakım olarak karşımıza çıkmaktadır.

– Banyonun hazırlanışı sırasında eklenen yağlar cilt üzerinde istenen sonuçların meydana gelmesini sağlar ve daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkar.

– Cildi canlandırma konusunda etkili olan banyo, aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

– Yüzde meydana gelen siyah noktalar bu yöntem ile yok olmaktadır.

– Cildin pek çok kirden ve makyaj kalıntılarından arındırılmasına olanak sağlar.

– Yüz kaslarında gevşeme sağlayarak rahatlama meydana getirir.

– Cildin altında bulunan yağların yok edilmesinde ve toksinlerin ciltten dışarı atılmasında etkilidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*