Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Evimizde, ofisimizde boya yapılırken her ne kadar istemesek de kıyafetlerimize boya lekesi bulaşabilir. Üstelik bu kıyafetlerimiz çok severek aldığımız, sürekli giydiğimiz kıyafetlerse hemen hemen hepimizin aklına gelen ilk soru bu boya lekesi nasıl çıkar? Böyle bir durumla karşılaştığınızda üzülmenize, endişelenmenize veya kıyafetleri çöpe atmanıza hiç gerek yok. Boya lekesi giysilerinize temas ettiğinde evinizde müdahale edip uygulayabileceğiniz bir çok yöntem mevcut. Boya lekesi nasıl çıkar, ne gibi müdahalelerde bulunabiliriz gibi sorularınızın cevabını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle iyi bilinmelidir ki ne kadar erken müdahale ederseniz boya lekesinin üstesinden gelmek o kadar kolay olacaktır. Boya lekesini çıkarabilmemiz ve müdahale edebilmemiz için öncelikle boyanın özelliklerini iyi bilmemiz gerekiyor. Kıyafetlerle temas eden boyanın yağlı boyamı yoksa sulu boya mı olduğu müdahale yöntemlerimiz için ayırt edici olacaktır. Boya özelliklerine göre lekelerin nasıl çıkarılacağından şimdi detaylı olarak bahsedelim.

boya lekesi nasıl çıkar

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

En çok canımızı sıkan lekelerden olan yağlı boya lekesinin perde, koltuk ve halılarımıza sıçraması hemen hemen hepimizin korkulu rüyası. Fakat çok kolay ve pratik yöntemlerle lekeleri çıkarabiliriz. Öncelikle hemen boya dökülen kısma boya kurumadan bebek pudrası dökün. Ardından pudra döktüğünüz kısmı alkol ve eter ile ıslatılmış renk vermeyecek (beyaz vb.) bezler yardımıyla dairesel hareketlerle iyice silin. Eterin yanıcı bir madde olması dolayısıyla sigara ve ateşten uzak tutmalısınız. Bezle silinen kısmı son olarak soğuk suyla iyice yıkamamız gerekir. Eğer tam olarak çıkmamış ise bu işlemi kumaşları aşındırmadan tekrar uygulayabiliriz. Diyelim ki erken müdahale edemedik ve boya lekesi kurudu. Böyle bir durumda ise kurumuş yağlı boya lekesinin üzerine amonyak dökün. Yaklaşık olarak 15-20 dk boya lekesinin yumuşaması için bekletin. Fakat amonyağın kötü bir kokusu olduğu için bu işlemi açık bir havada veya evinizde yapıyorsanız camları açarak yapmalısınız. Boya yumuşadığında ise soğuk su ile bolca yıkayınız. Her iki işlemi de yaparken cildimizin tahriş olmaması için mutlaka eldiven kullanmalısınız.

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle okul çağında çocukların en sık kullandığı boya olan sulu boyalar evimizde masa örtüsü, halı, koltuk başta olmak üzere bir çok yere bulaşabilir. Sulu boya lekesi dökülen bölgeye bebek pudrası dökülüp, bol soğuk suyla temizleyip, renksiz (beyaz vb.) sabunla yıkayarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Eğer leke halen çıkmamış ise piyasada envai çeşitleri olan leke çıkarıcılardan yararlanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*