Böğürtlenin Bilinmeyen Faydaları

Onlarca yıl boyunca öylesine, müdahale edilmeden toplanan bir bitki -çalı- olarak görülen böğürtlen, lezzetli yapısı ve rengi ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran bir meyve olarak ön plana çıkıyor. Böğürtlen faydaları nelerdir? Bizim bilmediğimiz ne gibi özellikleri varmış? Bu soruların cevaplarını birlikte verelim istedik. Yazımızın sonunda yararlandığımız kaynaklar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Böğürtlen Nedir – Nerede Bulunur

Yol kenarlarında herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın yetişen böğürtlen, sanılanın aksine çok büyük faydaları birlikte barındıran bir şifalı bitkidir. Bu sebepten düzgün bir şekilde tüketilmesi ve günlük düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Herhangi bir kültüre ihtiyaç duyulmaksızın ortaya çıkıyor olması da doğanın bir armağanı olarak dikkatlerimizi üzerine toplamasına neden olmaktadır. Familya olarak gülgiller’e mensup olan böğürtlenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir

Her bitkinin yoğun tüketimi zarara yol açacaktır! Özel rahatsızlıkları bulunanlar, hamileler, yaşlılar ve çocuklar için bitkilerin kullanılmadan önce bir hekim tavsiyesine ihtiyaç duyulduğu unutulmaması gereken konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu sebepten bir tedavi aracı olarak değil, günlük hayatta ara ara tüketilebilecek faydalı bir madde olarak bakılması gerektiği unutulmamalıdır.

Meyvelerini ve yapraklarını kurutmak suretiyle içerseniz, yüksek tansiyon ve şeker gibi sorunlarınızın ortadan kalktığını görebilirsiniz. Doğrudan fayda sağlamasa bile yardımcı takviye olarak tüketilebilir. Yüksek tansiyona da faydalı olduğu bilinmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar böğürtlenin düzenli olarak tüketilmesi sonucu kısa bir süre içerisinde böbrek taşlarının düşürüldüğünü de ön plana çıkarmaktadır.

Aynı zamanda ayak şişliklerini indirdiği de bilinmektedir. İshal rahatsızlığına karşı belirli miktarda tüketilmesi yeterli olacaktır. İltihap sökücü özelliği yardımıyla ağız ve bademciklerde meydana gelen her türlü iltihaplanmaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Dilerseniz yapraklarını toz haline getirerek haricen de kullanabilirsiniz. Ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen bu durum yara ve yanık ağrılarına alternatif bir çözüm olarak ön plana çıkabilir.

Nerede Satılır – Ne Zaman Alınır

Böğürtlen çoğunlukla yaz ayları ve eylül ekim aylarında toplanarak muhafaza edilmektedir. Uygun saklama şartlarında soğuk zincir sayesinde daha uzun sürelerde dayandığı bilinmektedir. Bu meyvelerin ithal olanları bile ülkemizde satılmakla birlikte mevsimi dışında bulunması halinde masrafının birkaç misli arttığını da söylemek yanlış olmayacaktır.

Böğürtlen çayı, böğürtlen yaprağı kurusu gibi maddeler aktarlarda her mevsim ulaşılabilir bir şekilde bulunmaktadır.

Yararlandığımız kaynaklar:

Aşağıda ki linkte bulunan pek çok web sitesi ayrı ayrı analiz edilerek bu yazı hazırlanmıştır. Çoğunlukla kişisel tecrübelerime dayanarak günlük hayat içerisinde böğürtlen meyvesi hakkında az bilinenleri yazmaya çalıştım. Umarım size faydası olmuştur. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz.

Böğürtlen Faydaları Nelerdir

Kadın Forumu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*