Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Hemen hemen hepimizin Severek yediği, tatlılarda, reçellerde, marmelatlarda sıkça kullanılan meyvelerin başında  bir meyvedir böğürtlen. Böğürtlen daha toplanma aşamasında leke çıkarma açısından ne kadar zor bir meyve olduğunu gösterir. Eller günlerce çıkmayan koyu kırmızı ya da pembe bir renk alır. Toplanmayıp, pazardan alındığında  da lekesi yıkanıp çıkmayınca zorlu bir leke olduğunu anlarız. Lekesinin zor çıkması nedeniyle çoğu bayanın almaktan vazgeçtiği böğürtlenin özellikle çocuk bağışıklığı üzerinde bir çok faydası bulunmaktadır. Bunun için gerek çocukların gerekse büyüklerin sık sık tüketmesi gerekmektedir. Peki bu faydalı meyveyi yerken oluşabilecek istenmeyen kazalarda ne yapmalıyız ? Bu yazımızda sizler için evde uygulanabilecek yöntemler ile böğürtlen lekesinin nasıl çıkarılabileceğini paylaşacağız. Böylelikle hem çocuklarınıza korkmadan yedirebileceğiniz hem de lekeli kıyafetlerinizi çöpe atmaktan kurtulacaksınız.

böğürtlen lekesi nasıl çıkar

Diğer çıkması zor lekeler gibi böğürtlen lekesi içinde gerekli aşamaları uygulamadan önce ilk dikkat etmemiz gereken konu erken müdahaledir. Çünkü lekeye erken müdahale etmezsek böğürtlen kurur ve çıkarmak daha zor olur ayrıca leke daha derine işler ve leke daha zor çıkar. Böğürtlen lekesi kıyafetlerde ya da başka kumaşlarda 3 şekilde olabilmektedir. Bunların  ilki yeme esnasında olan taze böğürtlen lekesi, ikincisi yerken farkına varmayıp daha sonra fark edilen kuru böğürtlen lekesi ve üçüncüsü  taze olarak tüketim değil de meyve suyu olarak tüketilen böğürtlen suyu lekesidir. Bu lekeler arasında en zor olanı hepimizin de tahmin edebileceği  kurumuş böğürtlen lekesidir. İlk döküldüğü anda fark edilmesi ve  döküldüğünde müdahale edilmesi  daha iyi ve net sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Erken fark edilen böğürtlen lekesinin çıkarılma tekniği

Taze olarak dökülen böğürtlenin fark edilme esnasında temizlemek lekenin daha kolay ve zahmetsiz çıkmasını sağlamaktadır. Bu yöntemi uygularken  ilk olarak bir kabın içine ılık bir süt koyun  ve yaklaşık  1-2 saat sütün lekeyi işlemesi için bekleyin. Ardından sütün içerisinden çıkarıp soğuk suyla lekeli bölgeyi  iyice durulayın. En son olarak  da lekeli kumaşı kumaş özelliklerine dikkat ederek  makinenin orta sıcaklık derecesinde yıkayın. Lekeli kıyafeti makineden çıkardıktan sonra lekenin çıktığını göreceksiniz. Özellikle kuruduktan sonra tamamen geçtiğini fark edeceksiniz.

Kurumuş böğürtlen lekesini çıkarma tekniği

Böğürtlen lekesini kuruduktan sonra fark ederseniz eğer yine hemen müdahale etmenizde fayda vardır.  Bu sefer bir kabın içerisine ılık su ve saf alkol ile doldurun. Lekeli kıyafeti bu karışımın içerisine bastırın. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra sonra bir pamuk yardımıyla silin. Ardından hiç vakit kaybetmeden çamaşır makinesinde yıkayın. Kuruduğunda lekenin çıkmış olduğunu fark edeceksiniz.

Meyve suyu şeklindeki böğürtlen lekesini çıkarma tekniği

Eğer meyve suyu hazır meyve suyu olarak dökülmüş ise hemen lekenin üzerine tuz dökün ve bir süre tuzun lekeyi  emmesini bekleyin. Ardından makinede yıkayın. Leke çıkacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*