Bodrum’da Gezilecek 8 Yer

Bodrum Kalesi

Bodrum denilince akla ilk gelenlerden birisi olan ve sembol haline gelmiş, bugün “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak da kullanılan kale. 2 liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulu…

Bodrum Kalesi

Pedasa Antik Kenti

Antik kenttir. Leleg şehirlerinden günümüze en iyi korunarak kalan Pedasa’dır. Bugün Gökçeler adı daverilmektedir. Konacık mahallesinden bir yol ve yönlendirme levhaları sayesinde antik kent rahatlıkla ulaşılbilir. Çevrede görülen kümbetleri andıran, kuru duvar tekniğiyle yapılmış, kubbeli mezarlar Pedasa’ya yaklaşıldığını anlatır.

 Pedasa Antik Kenti

Barlar Sokağı

Bodrum’da çok ünlü olan ve gelen herkesin mutlaka uğradığı yerlerden biri. Bodrum’a gidip buraya gitmemek imkansız. Bodrum çarşıda, iki girişi bulunan bu sokağın girişleri, akşamları siyah ses geçirmez perde ile kapatılır ancak yine de sesleri duyabilirsiniz Eskilerde çok daha güzel olan Barlar Sokağı günümüzde sürekli çok kalabalık, gürültülü ve fiyatların ortalamanın üstünde olduğu bu yerlerde Bodrum’un gece hayatını görebilirsiniz.

Barlar Sokağı

Datça Kargı Koyu

Datça’nın merkezine 3 kilometre mesafedeki Kargı Koyu Datça’nın güzel koylarından. Etrafı dağlarla çevrili Kargı’nın kuzeyden gelen rüzgarlara kapalı olması, rüzgarlı havalarda denizin sakin ve ılık olmasının sağlıyor.

Datça Kargı Koyu

Bardakçı Koyu

Adının güzel bir öyküsü vardır. Efsanelere göre burada bulunan temiz su birikintisinde kendini gören Hermafroditus, kendi yansımasını öyle beğenmiş ki, buradaki su perisi ikisini sonsuza dek birleştirmiş. Ve bu güzel koyun adı, su satıcısı anlamındaki Bardakçı olarak yad edilmiş. Bugünkü Bardakçı’da ise Bardakçı Butik Otelleri, Bardakçı Apart Otelleri, Bardakçı Pansiyonları, Bardakçı Otelleri ve kumsala paralel olarak uzanan restoranlar yer alıyor.

Halikarnas Mozolesi

Kral Mausolos için karısı ve kız kardeşince Halikarnassos’da yaptırılmış, Dünyanın 7 harikasından birisi sayılan, Yunan kültür ve mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla ise Mısır mimarisini birleştiren, devasa boyutlardaki mezardır. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole adı kullanılmıştır.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Klasik çağdan Bodrum’da günümüze ulaşan tek yapıdır. Göktepe dağının güney eteklerindedir. 1960’larda bir grup Türk’çe restore edilen bu tiyatro, günümüzde de Bodrum’da çok sayıda festivale sahne oluyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Bitez Plajı

Bu şehrin en gözde adreslerinden birisi. Bitez’de bulunan halk plajı, Bodrum’a 8 kilometre mesafede yer alıyor. Bir taraf yemyeşil ağaçlar, bir tarafsa masmavi… Uçsuz bucaksız Ege Denizi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*