Bitkisel Ayak Bakım Yöntemleri Nelerdir?

bitkisel-ayak-bakim-yontemleri-nelerdir resim

Vücut bakımı sadece yüz, dekolte bölgesi, bacaklar ya da karın bölgesi ile bitmemektedir. Ayak bakımı da vücut bakımı içerisinde yer alan bir durumdur. Ayaklarda oluşan problemler ya da daha etkili ayaklara sahip olmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bunlar arasında bitkisel ayak bakım yöntemleri en çok tercih edilenlerdir. Bu yöntemlerin düzenli bir şekilde uygulanması ile ayaklarda yaşanan problemleri kolayca ortadan kaldırmak mümkündür.

Bitkisel ayak bakım yöntemleri ve faydaları

Etkili bir ayak bakımı için bitkisel yöntemler ayaklarda meydana gelen problemlerin yok edilmesine olanak sağlar. Bunun yanında bakım uygulamaları farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Evde bitkisel ayak bakımı son zamanlarda kadınlar tarafından oldukça yüksek oranda tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Şimdi, bitkisel içerikli ayak bakım uygulamalarına daha yakında göz atalım.

Pürüzsüz ayaklar için bitkisel bakım

Gerekli malzemeler;

bitkisel-ayak-bakim-yontemleri-nelerdir1 resim– 1 tane limonun suyu

– Çay kaşığının ¼ ü toz tarçın

– 4 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı

– ¼ çay bardağı kadar süt

– Belirli oranda su

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Ayaklarınızın rahat edeceği kadar büyüklükte olan bir leğen içerisine sıcak su koyun ve suyun ayaklarınızı yakmayacak sıcaklıkta olmasına dikkat edin. Ardından leğenin içerisine tüm malzemeleri ekleyin. Bu şekilde 20 dakika kadar ayaklarınızı leğende bekletin. 20 dakika beklemenizin ardından ayaklarınızı sabunla yıkayın ve kurumasını sağlayın. Yapılan işlemlerden sonra ayak bakım kremi sürmeyi ihmal etmeyin. Yaptığınız uygulama ayak bakımı bitkisel tedavi yöntemleri arasında oldukça önemli bir konumda yer alır. Uygulama ile daha yumuşak ve pürüzsüz ayaklara sahip olmak mümkündür. Haftada 1 kez uygulanması yeterlidir.

Ayak bakımı bitkisel tedavi yöntemi

Gerekli malzemeler;

– 2 tatlı kaşığı kadar badem yağı

– ½ tatlı kaşığı kadar zeytinyağı

– ½ tatlı kaşığı kadar buğday tohumu yağı

– 10 damla kadar okaliptüs yağı

– 1 tane cam şişe

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Yukarıda belirtilen tüm malzemeler cam şişe içerisine konur. Şişenin kapağı kapatılarak sallanır ve yağların tam olarak birbirine karışması sağlanır. Bunun ardından karışım ayaklara sürülür ve 1 saat kadar bu şekilde beklenir. 1 saatlik bekleme süresinden sonra ayaklar sabunla yıkanır.

Ayak terlemesi için bitkisel bakım

Gerekli malzemeler;

– 1 yemek kaşığı kadar susam yağı

– 5 damla kadar melisa yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

1 yemek kaşığı susam yağı benmari yöntemi kullanılarak ısıtılır. Benmari yöntemi ısıyla direkt temas ettirilmeden ısıtma yöntemidir. Yani ısıtılacak gıda ocak ya da fırının temas ettiği su dolu bir kaba başka bir kap içerisinde konur. Susam yağının ısıtılması için konulması gereken kap, su içerisine konulacak kaptır.

Şimdi karışımı hazırlamaya devam edelim. Isıtma işleminin gerçekleşmesi ardından susam yağına melisa yağı ilave edilir. Karışımın ılık hale gelmesinden sonra ayaklara masaj ile uygulanır. Haftada ortalama 2 kez uygulanması gereken karışım ayak terlemelerine istenen çözümler sunar.

Yumuşak ayaklar için bitkisel bakım

Gerekli malzemeler;

– 3 damla kadar lavanta yağı

– 3 damla kadar portakal yağı

– 2 damla kadar biberiye yağı

– Yeterli oranda sıcak su

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Ayakları yakmayacak kadar bir leğen içerisine sıcak su konur ve suyun içerisine lavanta, biberiye ve portakal yağları eklenir. Leğen içerisinde ayaklar 20 dakika kadar bekletilir. 20 dakika beklenmesinin ardından ayaklar yıkanır. Bu uyulama şişmiş ayakların rahatlaması ve yumuşaması için oldukça etkili bir yöntemdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*