Bir Balayı Rotası – Ürgüp

Seyahatimize Ürgüp üç güzeller manzarası ile başladık. Bir önceki gün hava karlı olduğu için havanın soğuğu iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlamış bizde ürgüp mü göreme mi karar verememiştik. Sonunda ürgüp ün köyleri gezilebilir düşüncesi ile yola çıktık. Son durağımız Soğanlı ören yeri olabilir buna hava ve yol durumu karar verecek.

Ürgüp Nerededir

Ortahisar, Mustafapaşa ve Avanos’a bağlantısı bulunan Ürgüp Nevşehir merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Eskiden Avanos ile bağlantısını sağlayan kara yolu son derece bakımsız ve ulaşımı zor bir yol olmasına karşın bu gittiğimde bakımının yapıldığını görmem beni mutlu etti. Ürgüpten Avanos’a geçerken zorluk yaşamadık.

Ürgüp Peri Bacaları

Peri bacaları bakımından Ürgüp diğer ilçelere göre daha fakir durumdadır. Fakat üç güzeller karakteristik Kapadokya peri bacalarını çok iyi yansıtır. Gitmişken üç güzellerde durmadan geçmeyin. Üç güzellere ulaşım ise, Ürgüp’ün Nevşehir girişinde yer almaktadır.

Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp’ü bir dönem Türkiye’nin en meşhur ilçesi haline getirmiş Ürgüp Asmalı Konak ziyaret edilebilir. Eski Asmalı Konak ise Mustafapaşa’da bulunmaktadır.

Temenni tepesine çıkıp manzarayı bir de oradan izleyebilirsiniz. Temenni tepesine çıkarken hediyelik eşya satıcıları ise bölgeye oranla daha uygun fiyattan satış yapmaktadır.

Pastaneleri ile meşhur olan Ürgüp’te eşsiz sütlü tatlıları tadabilirsiniz.

Akşamüzeri pide yemeyi unutmayın. Pideciyi kime sorsanız gösterir.

Pancarlık vadisi gezilebilir.

Ürgüp ucuz oteller bakımından da oldukça zengin bir ilçedir. Konaklama sorunu yaşıyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Merkezde Ürgüp turları yapan pek çok acente bulunmaktadır. Bunları ziyaret edebilirsiniz.

Zamanınız varsa Damsa Barajında piknik yapın

Hatta daha çok zamanınız varsa Soğanlı Ören Yeri de muhakkak görülmesi gereken adresler arasında yer almaktadır. Ama mesafe uzak olduğu için erken kalkmanız gerekebilir.

Ürgüp göreme balon fiyatlarına göz atarak kesenize uygun bir balon turu bulabilirsiniz.

Son Olarak

Ürgüp Kapadokya’nın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Kapadokya’ya kadar gelmişken Ürgüp’te konaklayabilirsiniz. Ürgüp ucuz oteller bakımından diğer ilçelere oranla daha uygun fiyatlı otel seçeneklerine sahip olmaktadır. Gezilecek görülecek yerler bakımından ise çok fazla cömert davranmasa bile ilçelere yakınlığı için tercih edilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*